Hava Durumu

Ücretsiz otopark çileye dönüştü; Bozbey çözüm arıyor

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 08:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 08:12

Yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Mustafa Bozbey’in ilk icraatlarından biri, Nilüfer belediye başkanlığı döneminden beri karşı çıktığı caddelerdeki otoparkların ücretsiz hale getirilmesi bazı bölgelerde çileye dönüştü.

Cumartesi günü Gemlik İstiklal Caddesi’nde aracımla bizzat yaşadıklarımı anlatayım; Gemlik’in yoğun trafiğin olduğu İstiklal Caddesi’nde bulunan nöbetçi eczaneden ilaç alacaktım. Bir tur, iki tur üç tur derken eczaneye uzak noktalar da bile park yeri bulamadım. Sonunda ara sokaklara girerek bir esnaftan rica ederek dükkanının önüne park ettim.

İstiklal Caddesi, sağlı sollu araçla doluydu. Sabahtan aracını park edip gidenler olduğu için boş yer bulunması çok zordu. Bazı noktalarda da esnaf kuka veya taburelerle park edilecek bölümleri kapatmıştı. Burulaş’ın daha önceki konuyla ilgili açıklamasında yer alan görevliler de yoktu.

Oysa ücretli olduğunda, araçlar bir süre park edip gidince boş yer açılıyordu. Şimdi ise işi olan İstiklal Caddesi’ne girmek istemiyor.

Gazetede konuştuğum ve şehrin yoğun yerlerinde oturan arkadaşlarım da aynı durumdan şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

Burulaş’ın eski genel müdürlerinden Levent Fidansoy, uygulamanın başladığı hafta sosyal medya hesabından konuyu ele alarak yaşanacak sorunlara dikkat çekmişti.

Cadde üstü otoparkların ücretsiz olmasının yasal ve doğru bir karar olduğunu savunan Fidansoy, bu kararla bağlantılı olarak belli caddelere park yasağı getirilmesi ve araçların park sahalarına yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Fidansoy, serbest ve süresiz otopark olarak belirlenen bazı caddelerde benimde Gemlik’te tanık olduğum gibi esnafın plastik kukalarda kendine tahsisli alan oluşturması, değnekçi denen oluşumların ileride organize çeteye dönüşmesi, sürücüler arası veya esnafla araç sahipleri arasında sürtüşmeler yaşanacağı sorunlarına dikkat çekerek, bunun yanı sıra araçların şimdi yer bulurum düşüncesi ile aynı caddede turlayıp trafiğe yük getireceğinin altını çizdi.

Çözüm önerisinde de bulunan Fidansoy, Atatürk, Setbaşı, Gazcılar, Darmstadt caddelerinde ilk etapta, daha sonra FSM ve Ahmet Taner Kışlalı Bulvarlarına park yasağı getirilmesinin yararlı olacağını savunarak, diğer caddelerde önemli sorun bulunmadığını söyledi. 

Fidansoy, büyükşehir belediyesinin emniyet müdürlüğü ile işbirliği yaparak park yasağı getirilen bölgelerde elektronik denetleme sistemi kurması ve otomatik trafik cezası kesilmesi önerisinde bulunarak, dükkan esnafın dükkan önüne malzeme veya yola kuka koymasının da görevliler tarafından denetlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

HAZIRLANACAK RAPORA GÖRE KARAR VERİLECEK

Burulaş’ın yeni genel müdürü Fahrettin Beşli, 8 Mayıs’ta konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ücretsiz otopark uygulamasının hayata geçirilmesinden sonra sahada görev yapan 118 personelin hem vatandaşı yönlendirdiği hem de alanda oluşabilecek olayların önüne geçtiğini kamuoyuna duyurmuştu. Görevlilerin mayıs ayı sonuna kadar hizmet vereceğini de ifade eden Beşli,  ‘Mayıs ayı sonunda tekrar değerlendirmede bulunacağız. Revizyon konusunda bir karar vereceğiz.  Esnafın, şoförün, görevlinin ve trafiğin vatandaşta oluşturduğu tepkileri ve beklentileri tespit ediyoruz. Biz de bu bilgileri Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey’e rapor olarak sunacağız. Uygulamanın getirileri ve götürüleri hakkında değerlendirmelerde bulunacağız’ demişti.

Geçtiğimiz hafta Nuri Kolaylı Başkanlığındaki Bursa Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nu kabul eden Bozbey de, sorunun gündeme gelmesi üzerine, konuyla ilgili çalışma yaptırdığını ve çeşitli formüller üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

Öte yandan, Bozbey tam göreve başladığı günlerde bir başka ulaşım sorununu kucağında bulmuştu. Yeni İstanbul Havalimanına Buruluş’ın BBBUS’la yaptığı seferler, İGA yönetiminin biten sözleşmeyi uzatmaması üzerine durmuştu.

Bozbey, sözleşmesi sona eren İstanbul Havalimanı’na düzenlenen seferlerle ilgili çalışma yaptıklarını ve havalimanına sefer yapan otobüs firmasıyla vatandaşın mağdur olmaması için bilet ücretleriyle ilgili görüşme gerçekleştirildiğini sözlerine eklemişti.

BAHREYN’DEN BURSA’YA TURİZM ÇIKARMASI

Turizmdeki payını arttırmak isteyen Bursa, yeni pazarlar ve hedef kitleler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Bu amaçla Bursa Kültür ve Turizm Tanıtma Birliği ve Türk Havayolları Bahreyn Ofisi’nin girişimleri doğrusunda 12-15 Mayıs tarihleri arasında Bahreynli turizm acentaları, gezi yazarları ile sosyal medya fenomenlerinden oluşan heyet Bursa’da ağırlandı. 

Bursa merkezindeki UNESCO Dünya Mirası eserlerinin yanı sıra Gölyazı, Mustafakemalpaşa Suuçtu şelalesi gibi turizm alanlarını ziyaret eden heyet, Bursa’dan oldukça memnun ayrıldı.

Heyete Bursa’yı tanıtan TÜRSAB Güney Marmara Bölge Başkanı Murat Saraçoğlu, heyetin Bursa’yı oldukça beğendiğini ve içinde yoga, meditasyon, öğrencilere yönelik  turizm alternatif paketleri taleplerinde bulunduklarını söyledi.

Bahreyn heyetinde dikkatini çeken bir konuyu da anlatan Saraçoğlu, ‘Arap turistler genellikle türbe ziyaretleri yapmak istemezler ama bu heyet özellikle Osmanlı’nın kurucularının türbelerini merak etti. Bunda Türk dizilerinin etkisi büyük. Bahreynli acentaların tur programlarına Bursa’nın girmesi kente katkı sağlayacaktır’ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.