Hava Durumu

 Ziyaretler uzamadı mı? TÜRSAB bir aydır Bozbey’le görüşmeyi bekliyor

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 08:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 08:03

Yerel seçimlerde Bursa’da önemli bir değişim yaşandı. 47 yıl sonra CHP Bursa’da seçimi kazandı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Mustafa Bozbey oturdu. Ancak görev başlamasının üzerinden 60 gün geçmesine rağmen hayırlı olsun ziyaretleri bitmedi. 

Eminim, Bozbey de bu durumdan şikayetçidir. Çünkü 5 yıllık dönem için bir yandan ekibini kurarken, diğer yandan da seçim vaatlerindeki projelerini bir an önce hayata geçirmek istiyordur.

AS TV’de yayınlanan Gözlem Kulesi programına konuk olan TÜRSAB Güney Marmara Bölge Başkanı ve Bursa Turizm Platformu Koordinatörü Murat Saraçoğlu ile Bursa turizmini konuştuk. Yeni yerel yönetimlerden beklentiler konusunu ele alırken Bozbey’in yoğun görüşme trafiği de gündeme geldi.

Seçimden sonra Gözlem Kulesi programında akademik oda temsilcileri ve STK yöneticileriyle yaptığım programlarda bu kurumların yeni yerel yöneticilerden beklentilerini sormuştum. Aynı soruyu Saraçoğlu’na da yönelttim.

Saraçoğlu, hem TÜRSAB Bölge Başkanlığı hem de kamu ve özel sektörü buluşturan Bursa Turizm Platformu Koordinatörü olarak önemli işlere imza attı. Bugün gözle görülür şekilde Bursa turizminde canlanma görülüyorsa bunda Saraçoğlu’nun da büyük katkısı var. Üstelik Bursa’da hayata geçirilen turizm platformu bakanlık tarafından ilgiyle karşılanmış ve diğer illere de örnek gösterilmişti.

Sözlerine turizmin mihenk taşının yerel yönetimler olduğunu vurgusunu yapan Saraçoğlu, sektör temsilcileri olarak yerel yönetimlerle birlikte çalışmanın önemli olduğunu söyledi.

Yeni yönetimle aynı anlayış içinde karşılıklı iletişim ve anlayışla süreci devam ettirmeyi beklediklerini ifade eden Saraçoğlu, ‘ Bursa turizminde belli bir noktaya gelindi. Önemli adımlar atıldı. Bundan sonraki süreçte orta ve uzun vadede atılan adımların meyvelerini yemeğe başlayacağız. Dolayısıyla bunu biraz daha geliştirerek biraz daha kabuğumuz zorlayarak devam ettirmeyi arzu ediyoruz’ dedi.

Tam bu noktada bir sitemini de dile getiren Saraçoğlu, şöyle devam etti:

Sayın Bozbey’in hayırlı olsun ziyaretleri bitmedi. Belediye başkanlarının zamanını alınmamalı. Eğer bir projeniz varsa proje dahilinde gidip görüşülsün. Kamu yöneticilerinin görevleri ağır zamanı verimli kullanmak zorundalar. Hayırlı olsun ziyaretlerini kısa tutmalarında fayda var. Projeniz yoksa gidilmesinde fayda görmüyorum.

Yaklaşık bir aydır Bursa Büyükşehir Belediye başkanımızdan yarım kalan projelerin tamamlanması için talepte bulunduk 5 tane tarih değişikliği yaptığımız projeler var.  Fakat doğal olarak hayırlı olsun ziyaretleri bazen projelerin de önüne geçiyor’

Saraçoğlu, yeni dönemden oldukça umutlu olduğunu ve güzel çalışmalara imza atılacağına da inandığını belirterek, ‘ Bursa Turizm Platformu olarak konuşuyorum. Güçlü iletişimle yarım kalan projelerin üstüne yeni projeler de ekleyerek, başkanımızın da projeleri vardır elbette bunları hayata geçirmeyi arzu ediyoruz’ mesajını verdi.

TURİZMCİLER BOZBEY’DEN NE İSTİYOR? EN ÇOK TURİST GELEN YERDE TUVALET YOK!

Saraçoğlu, programda yeni Başkan Bozbey’den beklentilerini de açıkladı. Bursa’nın en önemli sorunlarından birinin turizm altyapısı olduğuna dikkat çeken Saraçoğlu, şöyle devam etti: 

‘Sorun konuşmayı sevmeyen bir anlayışa sahibim ama konuşulunca çözülecek konuları söylemeyi seviyorum. Turist yorgun geliyor. Özellikle kültür turlarında gittiği şehirde otopark ve tuvalet probleminin yaşanmaması öncelik olmalı.

Turist zaman kaybetmek kısa mesafe yürümek istiyor. Yokuş tırmanmak istemiyor. Bursa’nın temel iki problemi tuvalet ve otopark. Bunları bir şekilde çözüleceğine inanıyorum. Hanlar bölgesinin önü açıldı. Üstüne bir şeyler daha konulunca daha da ilerleyeceğinden eminim. Ama tuvalet konusuna gelince biz Bursa olarak hem Türkiye içinde hem de yurt dışında öyle bir şehre gittik ki tuvaletleri bile 5 yıldızlı otel konforunda dedirtmemiz lazım gerekirse belediye bu tuvaletlerin masraflarını bütçesinden karşılamalı’

En çok bu konuda turistlerden şikayet aldıklarını da ifade eden Saraçoğlu, ‘Turistlerin Bursa’da en çok ziyaret ettikleri Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin bulunduğu bölgede tuvalet yok.  Önce buradan başlamak gerekiyor’ dedi.

Turizm ve Tanıtma Birliği’nin çok önemli hizmetler verdiğini ve burada biriken fonların turizmin gelişmesinde kullanıldığını hatırlatan Saraçoğlu, bu birliğe eğer mümkünse turizm paydaşları olarak TÜRSAB ve GÜMTOB’tan da birer temsilci alınması ve danışma kurulu olarak değerlendirilmesini istedi.

SARAÇOĞLU’NDAN ZEKİ MÜREN MÜZESİ ÖNERİSİ

Saraçoğlu, yeni dönemde kültür ve sanat etkinliklerinin biraz daha öne çıkarılmasını arzu ettiklerini de belirterek, şunları söyledi: 

Bursa bir sanat şehri. Bir çok sanatçımız var. Özellikle Zeki Müren Müzesi kurulmasını arzu ediyoruz. Geçmiş dönemde de bunları dile getirmiştik. Burada güzel bir adım atılmalı. Tanıtım faaliyetlerimizi yine turizmcilerin görüşlerinin alınarak yürütülmesini bekliyoruz. Hangi ülkede hangi fuara katılıp ne yapabiliriz şeklinde devlet içinde bürokratlar karar veriyor. Sektörden görüş alınırsa hedef pazarlar çeşitlendirilir’

 Saraçoğlu’nun söyledikleri önemli. Sık sık yazarım; Nilüfer’de dört dönem belediye başkanlığı yaptığı dönemde Bozbey, kentin yatakhanesi olan ilçesi bir kültür-sanat, spor ve eğitim kenti yapmayı başardı. Son mesajları da Bursa’nın kültür-sanatın başkenti olması yönünde.

Neden olmasın?

Bursa’da kültür sanat denilince akla nasıl ki Nilüfer geliyorsa, önümüzdeki dönemde STK’larla birlikte yürütülecek projelerle Türkiye’de kültür-sanat denilince Bursa akla gelebilir. Çünkü Bursa bu potansiyele sahip…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.