Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
2019 seçimlerinde milat olacak düzenlemeler için AK Parti düğmeye bastı
19 Şubat 2018 Pazartesi, 07:29

Henüz;
Kamuoyu ile paylaşılmadığı için detayları bilinmiyor ama taslağın da sonuna gelindiği biliniyor.
Nitekim;
Kamuoyunda "milli mutabakat" olarak adlandırılan ve AK Parti ile MHP arasında 2019 seçimlerine yönelik yapılması öngörülen ittifak modelinin altyapısı, geçen hafta AK Parti ve MHP liderlerine sunuldu.
Yanı sıra;
Referandumda oylanan maddeler uyarınca yasal değişikliklerin yapılabilmesi için AK Parti Genel Merkezi'nde oluşturulan komisyonlarda da sona gelindi.
İşte;
Ankara'daki bu hummalı siyasi çalışmaları, AK Parti'nin Siyasi ve Hukuk İşleri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Bursalı siyasetçi Mehmet Tunçak'a sorduk dün.
Öncelikle;
5 alt komisyondan bahsetti Tunçak.
İlki;
"Yürütmenin Teşkili Komisyonu"
Genel Başkan Yardımcısı eski Bakan Cevdet Yılmaz'ın başkanlığındaki bu komisyonun, bakanlıkların yapılanmasına ilişkin çalıştığını anlattı Tunçak.
Kamu kuruluşlarının, bakanlıklarla ilişkisi, bazı kurumların kapatılması, bakanlıkların birleştirilmesi ve ayrılması gibi konularda devletin üst yürütme biriminin yeniden düzenlenmesine dair çalışıldığını aktardı.
İkincisi ise;
"Devlet Personel Sistemi'nin Yeniden Yapılandırılması"nı içeren alt komisyon.
Bu komisyonun başkanlığını da Bursa Milletvekili Efkan Ala'nın yaptığını söyledi Mehmet Tunçak.
Adından anlaşıldığı üzere, 2019'la birlikte kamuda çalışanların yeni bir düzenlemeye girmesini öngören bir kanun taslağı üzerinde çalışıyor bu komisyon da.
Yine;
AK Parti'nin Siyasi ve Hukuk İşleri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak'ın aktardığı bir alt komisyon da "Yerel Yönetimlerin Düzenlenmesi"ne ilişkin bir komisyon.
Muhtarlıkların, büyükşehir belediyelerinin, ilçe belediyelerinin yetkilerinin düzenlenmesi ve bütünşehir uygulamasına geçilmesine öngören bir kanun hazırlığını yapan komisyon olarak görülüyor bu komisyon da.
Yine;
Dördüncü komisyon ise...
"Meclis İçtüzüğü'nün Yapılandırılması"na ilişkin.
Bu komisyon da, TBMM'deki çalışmaların ve genel kurul görüşmelerinin düzenlenmesi ve yapılandırılmasına dair.
Bu arada;
Beşinci alt komisyon olarak da "Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu"na dair olarak görev yürüten komisyonu işaret etti Mehmet Tunçak.
Nitekim;
Bu komisyonun hazırlıklarından biri de "ittifak" modelini kapsayan çalışma olarak görülüyor.
Referandumda;
Çıkan sonuç gereği, uyum yasalarının 24 Mart'a değin TBMM'den çıkacağını anlatan Tunçak'a göre, 2019 Kasım'ında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere dair uyum yasaları için daha bir yıla yakın bir zaman var.
Yani bu yasalar da marttan sonra ele alınacak.
Tunçak'a;
İki parti liderine de yapılan ittifak sunumunu da sorduk.
Geçmişte;
Hülle yoluyla yapılan ittifakları hatırlatan ve bu yasal düzenleme ile partilerin seçim ittifaklarına yasal düzenleme ile girebileceğini söyleyen Tunçak, oy pusulasında ittifakın adının olacağını ancak partilerin tüzel kişiliklerinin de korunacağının öngörüldüğünü anlattı.
Yani;
Örneğin iki partinin ittifak yapması halinde oy oranları toplu olarak hesaplanacak ve yüzde 10 olarak korunan barajı bu toplu rakamın geçmesi halinde iki parti de barajı geçmiş sayılacak.
Anladığımız kadarıyla;
Bu durum, MHP'nin baraj altında kalabileceği iddiaları karşısında, MHP'yi rahatlatacak bir çalışma olarak görülüyor.
Bu arada;
AK Parti'nin kurmaylarından Tunçak'la görüşürken, "Ankara'da bir erken seçim havasının olup olmadığını" da sorduk.
Net yanıtladı.
"Bu yönde" dedi "Seçimlerin zamanında yapılacağına dair Sayın Cumhurbaşkanımız'ın açıklamaları, hem bağlayıcı, hem de muteberdir."