Hava Durumu

23 NİSAN KUTLAMASINDA KIZ ÖĞRENCİNİN GELECEK HEDEFİ, CANLI YAYINDA İZLEYENLERİ ŞOKE ETTİ!

Yazının Giriş Tarihi: 24.04.2019 07:52
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.04.2019 07:52

Dün sabah;
Bir taraftan kahvaltımızı yaparken, bir taraftan da televizyonu açıp, 23 Nisan törenlerini izlemeye başladık.
O esnada;
Arife isimli ilkokul öğrencisi bir kız çocuğu, canlı yayında keman resitali veriyordu.
Eseri bittikten sonra sunucu, küçük Arife'ye, gelecek hedeflerini sordu.
Çok net cevapladı.
"Hedefim" dedi "Köln Üniversitesi'ne gidip tıp okumak"
Ardından da;
Ölümcül sözleri söyledi.
"Sonra da Alman vatandaşı olmak istiyorum"
Haliyle;
Sunucu canlı yayında, biz de ekran başında donduk kaldık.
Ufacık bir kız çocuğunun hedefi Almanya'ya yerleşip, Alman vatandaşı olmaktı.

Geçen gün TÜİK açıkladı.
Türkiye'de;
15-19 yaş aralığındaki tam 1 milyon 57 bin genç kayıp.
Yani;
Ne okuyor, ne de çalışıyor bu 1 milyonu aşkın genç.
Kayıplar yani.
Hele ki;
Türkiye'de son 10 yılın en yüksek işsiz sayısının olduğundan hareketle, yaşları 15-19 arasındaki bu 1 milyonu aşkın gencin, sadece vakit öldürdüğü görülüyor.
Yazık ki ne yazık.
Günümüzde;
Yaşam koşulları, standartları ve olanaklar, olanaksızlıklar, eğitim koşulları gençleri ne yazık ki beyin göçüne zorluyor.
Bu nedenle;
Böylesine önemli bir günde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir kız çocuğunun hedefinin Almanya'ya yerleşmek ve Alman vatandaşı olmak istemesini üzüntüyle izledik.
Ama;
Tablo da bu.
Ülkemizde eğitim sıkıntılı.
Konuşmacı olarak katıldığımız etkinliklerde de söylüyoruz.
Türkiye'de;
4+4+4'ten sonra bir de 4 yıl üniversite olmak üzere toplam 16 yıl öğrenim görebilen bir genç, bırakın ikinci dili, tek bir yabancı dili bile anadili gibi konuşamıyor.
Milyonlarca genç problemli olmadığına göre...
Demek ki;
Eğitim sistemimizde ciddi bir sorun var.
Böyle olunca da;
İyi bir kariyer, iyi bir yaşam için, yeni nesil ister istemez gözünü yurt dışına çeviriyor.
Gerçekten içler acısı bir durum.

EMEKLİ PAŞA DAHA FAZLA DAYANAMADI

Hatırladığımız kadarıyla;
HEPAR'ın katıldığı son seçimler, 2014 yılındaki yerel seçimlerdi.
Uzun süredir de aktif değildi, eski paşa Osman Pamukoğlu'nun partisi.
Dün sabah da;
HERAP'ın kendi kendisini kapattığını duyduk.
2008 yılında;
Adından söz ettirerek kurulan ve biraz da sert sözlü bir parti hüviyetinde olan HEPAR, anladığımız kadarıyla maddi imkansızlıklar nedeniyle kapandı.
Çünkü;
Çoğu il ve ilçede, teşkilatların olmadığı, parti binaları kiralarının ödenemediği konuşuluyordu ki, 81 ilde bir partiyi ayakta tutmak hiç de kolay değil elbette.
Hele ki;
Yeteri ölçüde inananı ve teşkilat mensubu yoksa.

ERDEM, NİLÜFER'DE "METAL YORGUNU" KADROLARI DİNÇ İSİMLERLE REVİZE EDİYOR

Nilüfer'de...
Propaganda döneminde;
Seçimi, CHP'nin alacağına kesin gözle bakılıyordu.
Nitekim öyle de oldu.
CHP'nin belediye başkan adayı Turgay Erdem, yüzde 62.09 gibi büyük bir oyla seçildi.
Erdem de böyle bir sonuç bekliyordu.
Seçim arifesinde;
Erdem'i AS TV'de konuk edip, projelerini konuştuğumuzda, eskiye atıfta bulunarak yeni dönemde "yönetim farklılıkları" olacağını söylemişti.
Nitekim;
Öyle de olmaya başladı.
Yeni başkan Erdem, idari yapılanmada önemli değişikliklere gitmeye başladı.
Önce;
Yeni başkan yardımcılıkları ile işe koyulan Erdem, şimdi de şube müdürlükleri nezdinde kapsamlı bir revizyona ve rotasyona başladı.
AK Partililerin deyimiyle "metal yorgunu" olan isimleri görevden alan Erdem'in, Nilüfer'de daha diri, yıpranmamış ve heyecanlı kadrolarla çalışmak istediği görülüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.