Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'de adaylık başvuruları başladı, ücret bu kez 12 bin TL
26 Nisan 2018 Perşembe, 07:43

Seçimin süresi hayli kısa olunca...
Haliyle;
Milletvekili adaylıkları için başvuru süresi de kısa oluyor.
Mesela;
AK Parti, daha YSK'nın seçim takvimini beklemeden kendi içinde dün sabahtan itibaren adaylık başvurularını almaya başladı.
İşin ilginci;
Başvuru süresi bu pazar günü gece yarısı bitiyor.
Yani;
Adaylık düşünenlerin çok acele karar verip, ilgili evrakları İl Başkanlığı'na teslim etmeleri gerekiyor birkaç güne kadar.
Ne var ki, başvuru ücreti bu kez biraz pahalı.
Genel Merkez'in istediği 6 bin liralık dekontun yanı sıra, İl Başkanlığı'na da ayrıca 6 bin liralık zorunlu bağışta da bulunmak gerekiyor.
Hatırladığımız kadarıyla;
2015 seçimlerinde AK Parti'ye Bursa'dan 235 dolayında başvuru olmuştu.
Bu kez bu sayının daha az, ya da daha çok olacağına dair henüz tahmin yapılamıyor ancak, görünen o ki, yapılacak kulisler sonrasında, yoğun başvuruların, esas pazar günü olması bekleniyor.
Bir de;
Bugün mesai saatine değin kamudan istifalar için son gün ki, bürokrasiden kaç istifa olacağı da belli olacak bugün.

Canlı yayında vekil adaylığı açıklaması

Genellikle;
İlgili makamlara aday olunacağı açıklanır ama bu kez tam tersi yaşandı.
AS TV'de;
Her salı akşamı gerçekleştirdiğimiz siyaset programında, daimi yorumcularımızdan AK Partili Hayrettin Çakmak ve MHP'li Arif Demirören ile konuşurken, söz bir ara kendilerinin olası tercihlerine geldi.
Canlı yayında; 24 Haziran seçimlerini yorumlarken, biraz da kendilerine yönelik ısrarlı sorulara toplu cevap vermek istemiş olabilirler ki, önce Hayrettin Çakmak milletvekili adayı olmayacağını deklare etti.
Ardından da;
Arif Demirören, "Madem Hayrettin Bey kararını açıkladı, ben de söyleyeyim o zaman" diyerek, kendisinin de herhangi bir başvurusu olmayacağını ilan etti.
Daha önce;
Canlı yayın tecrübelerinde adaylık açıklamalarına tanıklık ettik ama, böylesi de bizim için bir ilk oldu.

Medicana Hastanesi "su ve sağlık"la örnek oldu

Bursa'nın;
Sağlık alanına 3 ay önce, Dr. Necip Kozalı'nın yönetiminde dinamik bir şekilde giren Medicana Hastanesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çok anlamlı bir etkinlik yaptı.
Hatta;
Bunu da, BUSKİ ile birlikte yaptı.
Gerçekleştirilen "su ve sağlık" temalı 3. sınıflar arası ödüllü kompozisyon yarışmasına 500'ü aşkın katılım oldu ki, gelecek nesillerin bu konuda nasıl bilinçli olduğu da görüldü.
Bizim de, hastanenin Kurumsal İletişim Müdürü Didem Aras tarafından jüri üyesi olarak "görevlendirildiğimiz" bu yarışmada, gelecek için göğsümüz bir kez daha kabardı.
Üstün Üründül İlköğnetim Okulu'ndan Yağmur Nisa'nın, Şahinkaya Koleji'nden Öykü Aktürk'ün, Emine Örnek Koleji'nden Ediz Gürel'in, TED Koleji'nden Eymen Dönmez ve Atatürk İlköğretim Okulu'ndan Eslem Demir'in dereceye girdiği yarışma, umarız ki diğer kuruluşlar için de örnek olur.

Başkan Dündar'ın icraat turunda verdiği mesaj?

Bursa'nın;
En büyük ilçesi Osmangazi'yi, iki dönemdir AK Partili Mustafa Dündar yönetiyor.
Onlarca ilden büyük olan Osmangazi'de yapılan her işin, yüksek nüfus nedeniyle göze batıyor olması aslında hem avantaj hem de dezavantaj.
Ancak;
Başkan Dündar, bu durumu iki dönemdir avantaja çevirenlerden.
Nitekim;
2009'da ilk seçildiğinde yüzde 44 oy alan Dündar, 2014 seçimlerinde bu oyunu yüzde 47'ye çıkarmıştı.
Malum.
AK Parti'de "3 dönem kuralı" var.
Yani Başkan Dündar, Mart 2019'da bir kez daha seçilebilir.
Peki, kendisi bir döneme daha talip mi acaba?
Bunu;
Yerel seçimlerin yıldönümünde, salı günü gerçekleştirdiği "9. yılın icraat turu"nda hissettik.
Otobüsle kenti dolaşırken, yatırımlarla ilgili bazı sorularımıza "Onu da inşallah, 5 yıllık yeni dönemimizde yapacağız" diyerek, ileriye yönelik mesajını da vermiş oldu.
24 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye'de siyaset nasıl şekillenir bilinmez ama, Başkan Dündar, 2. dönemini, 3. ve son dönemle tamamlamak arzusunda görünüyor.