Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'de makamlar için yapılan 'temayül'ün eskisi gibi pek heyecanı kalmadı!
05 Aralık 2017 Salı, 07:42

AK Parti'de;
Aralarında Bursa'nın da bulunduğu pek çok şehirde hızlıca yaşanan değişim ve dönüşümde dikkat çeken, hatta partililer arasında da sohbet konusu olan bir tespit var.
O da, "temayül" uygulaması.
Bu uygulama;
Milletvekilliği, belediye başkanlığı, il veya ilçe başkanlığı gibi makamlar için, partililerin toplu organizasyonla görüşünün alındığı bir nevi seçim.
Mesela;
Bu "temayül yoklaması" şu sıralarda da yapılıyor Bursa'da.


Malum, kısa bir süre önce;
Nilüfer'de Celil Çolak'a
Osmangazi'de Ali Yılmaz'a,
Yıldırım'da Hüdayi Yazıcı'ya,
Büyükorhan'da Ahmet Korkmaz'a,
Harmancık'ta Hüseyin Temel'e,
Gemlik'te Zafer Işık'a,
Kestel'de Necmettin Ekici'ye,İznik'te Tamer Hersek'e,MKP'de Sadettin Karakoyunlu'ya,Ve;İnegöl'de de Adem Demirel'e teşekkür edilip, yeni dönemde artık ilçe başkanlığı için düşünülmedikleri söylendi.İşte;
Bu ilçelerdeki ilçe başkanlarının yerlerine ise, her zaman olduğu gibi "temayül yoklaması" ile isim arayışına girildi.
Konuşulduğu üzere;
Örneğin Osmangazi'de 20'yi, Yıldırım'da 25'i, Nilüfer'de de 10'u aşkın isimler yazıldı partililer tarafından antetli kağıtlara.
Ne var ki;
Yıllar geçtikte, AK Parti'deki bu temayül yoklamalarının çok da etkili olmadığı görülmeye ve konuşulmaya başlandı.
Örneğin;
Yıldırım İlçe Başkanlığı için yapılan temayül yoklamasına, listede ismi olmayan bir isim olan Oktay Yılmaz'ın getirilmesi kararlaştırıldı.
Kaldı ki, Yılmaz aynı zamanda Osmangazi Belediye Meclisi üyesi.
Yine;
İstediği makama aday gösterilmeyince radikal bir kararla AK Parti'den istifa eden bir partilinin çeşitli yerlere yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığı üzere, temayül yoklamalarının, artık "yapılmak için yapılan" bir uygulamaya döndüğü gözleniyor.
Bu nedenle de, AK Parti içindeki bu uygulamanın ilk yıllardaki gibi artık günlerce konuşulmadığı, heyecan yaratmadığı, birtakım hayal kırıklıklarına yol açtığı, hatta birtakım gizli anlaşmalara yol açtığı konuşularak, toplu uygulamanın kaldırılmasının daha mantıklı olacağı telaffuz ediliyor.