Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti ile MHP’nin yakınlaşması CHP’yi meydanlara zorladı!..
18 Kasım 2016 Cuma, 05:21
Başbakan;
Binali Yıldırım, “Anayasa değişikliğini MHP ile yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz” deyince...
Kilit parti konumundaki MHP’nin lideri Devlet Bahçeli de, çekincelerinin giderildiği düşünülen anayasa değişikliği taslak metnini teslim alıp hayli sıcak bakınca...
Cumhurbaşkanı;
Tayyip Erdoğan da, başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığını kastederek “Her ikisi de olabilir” deyince yavaş yavaş taşlar oturmaya başladı.
***
Tahmin edilen de görünen de, MHP’nin AK Parti’ye TBMM’deki oylamada destek vereceği yönünde.
Yani;
AK Parti’nin eksiği olan en az 14 milletvekilinin MHP’den sağlanacağı yönünde.
Yetişmesi halinde aralık ayında, en geç ise ocak ayında Genel Kurul’a gelmesi beklenen anayasa taslağında ince bir ayrıntı göze çarpıyor.
Taslak;
Eline ulaştığında ilk açıklaması “Metinde başkanlık değil, cumhurbaşkanlığı yazıyor” olan MHP lideri Bahçeli, öyle görünüyor ki, tabanını da rahatlatmaya çalışıyor.
***
Söz konusu;
Bu fiili durum üzerine iç siyasette saflar da artık netleşmeye başladı.
Hatta;
Gardlar dahi alınmaya başladı.
Nitekim;
Ana muhalefet partisi CHP’nin yönetiminden dün çok önemli bir karar çıktı.
Kısa bir süre önce;
Başbakan Yıldırım’ın sarf ettiği “Başkanlık gelmezse, Türkiye’nin bölünme riski var” sözlerinden de hareket edilmiş olacak ki CHP’nin en üst yönetimi olan Parti Meclisi dün Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanıp “Türkiye’yi böldürmeyeceğiz” isimli mitingler düzenleme kararı aldı.
Yani;
Başkanlık sistemine olan tepkisini meydanlarda gösterecek CHP’liler.
Bu yönde;
İlk durak olarak da Adana’nın belirlendiği açıklandı ki, 3 Aralık cumartesi günü CHP’liler Adana’da buluşup “Türkiye’yi böldürmeyeceğiz” diyerek, olası bir referandumda “hayır” oyu kullanacaklarını da ilan etmiş olacaklar.
Başkanlık sistemine zaten karşı olan HDP’nin TBMM çalışmalarını dondurma kararı sonrasında, CHP’nin de dün aldığı bu kararla saflar iyice netleşmiş oluyor.
Dahası;
AK Parti’nin hazırladığı, MHP’nin de sıcak baktığı görülen Anayasa değişikliği teklifi, daha TBMM’ye gelmeden meydanlar ısınmaya başlamış olacak ki, bu durum, olası bir referandum öncesinde hayli hararetli mitingler yaşanacağının da birer işareti.