Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti kapsamlı değişim için bugün düğmeye basıyor!..
29 Mayıs 2017 Pazartesi, 07:15

Bugün;
Hem iktidar partisi AK Parti için, hem de Türk siyaseti için önemli bir gün.
Zira;
16 Nisan referandumuyla birlikte, siyasal iktidarın arzuladığı büyük değişime bugünden başlanıyor.
Tayyip Erdoğan'ın;
Anayasal düzenleme ile partisinin başına resmen geçmesiyle birlikte, AK Parti'nin 50 kişiden oluşan kurmay takımı (MKYK) geçen hafta belirlenmişti.
Bugün de;
İşte o 50 kurmay arasından MYK (Merkez Yönetim Kurulu) seçilecek.
Yani;
Partinin genel başkan yardımcıları belirlenecek Erdoğan tarafından.

Bu toplantı;
Bugün bir ilk olacak.
Zira;
AK Parti Genel Merkezi'nde bugün saat 14.00'te başlayacak bu büyük buluşmaya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla katılacak.
Böylece;
Cumhurbaşkanı olduktan sonra, kurucusu olduğu partinin yeni kararlarını da ilk kez resmi olarak almış ve imzasını atmış olacak.
Bugünkü kararlar;
Siyasi kulislerde "bugün yarın" denilen kabine değişimine de önemli oranda ışık tutacak.
Çünkü;
Zaten hayli sürpriz isimlerin bulunduğu 50 kişilik Merkez Karar Yönetim Kurulu'ndan, bazı isimlerin genel başkan yardımcılığına kaydırılması, olası bu kabine değişimindeki çeşitli tahminleri de kuvvetlendirmiş olacak.

Mesela;
Yeni oluşturulan Merkez Karar Yönetim Kurulu listesinde halihazırdaki kabinede görev yapan bazı bakanlar var.
Tümü yok.
Örneğin;
Bu isimlerin bazılarının genel başkan yardımcılığı görevlerine kaydırılması, yeni kabinede görev almayacakları anlamına geliyor.
Ama;
MKYK'da bulunan az sayıdaki söz konusu kabine üyelerinin, genel başkan yardımcılıkları görevine kaydırılmaması ihtimali de, olası yeni kabinedeki başka ihtimalleri beraberinde getiriyor.
Bu arada;
Erdoğan'lı AK Parti'de başlaması beklenen revizyon içerisinde önemli yer tutacağı gözlenen yeni kabinenin de, bu değişimin bir vitrini olacağı ifade ediliyor.
Keza;
Referandum sonrasındaki "Yeni Atılım Dönemi"ne, "demokrasi", "değişim" ve "reform" sloganı ile giren Erdoğan'lı AK Parti'nin bu olası yeni kabinesinin de, tıpkı parti kurmayları ve yönetimi gibi daha güçlü ve pratik olması bekleniyor.
Bir de;
OHAL'in 19 Temmuz'a değin bir 3 ay daha uzatılması ve daha da uzatılacağının ağırlıklı görünmesiyle birlikte, yeni bakanların hareket kabiliyetlerinin mevzuata ve bürokrasiye takılmadan çok daha artırılmasının amaçlandığı da konuşulanlar arasında.