Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ankara listeleri bitirdi Affını istemeyenleri iki büyük tehlike bekliyor!
01 Ağustos 2017 Salı, 08:31

Cumhurbaşkanı;
Tayyip Erdoğan, partililerine ısrarla uyarı üzerine uyarı yapıyor.
"Ortada bir metal yorgunluğu var, bunu görüyorum" deyip "Bu arkadaşlarımız biz uyarmadan gereğini yapsınlar" diye de sonuç bekliyor.
Ne var ki;
Şu ana değin gerek teşkilat yöneticilerinden, gerekse belediye başkanlarından hiç kimse "Ben yoruldum" ya da "Başarısız oldum" deyip affını istemedi.
Demek ki iki olasılık var.
Ya;
Bu sert uyarıyı hiç kimse üzerine almıyor, herkes kendini çok başarılı görüyor.
Ya da;
Kendilerine özellikle "bırak" denilmesini bekliyorlar.
Ne var ki;
AK Parti Genel Merkezi'nden yapılacak böyle bir uyarının da, iki kötü sonucu var.
Çünkü;
Bugün için kendilerini başarılı görenler ve Erdoğan'ın uyarısını üzerlerine almayanlar, yarın öbürgün koltuklarından olduklarında ya "başarısız" ya da "FETÖ'cü" damgası yiyecekler.
Anladığımız kadarıyla;
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu nedenle kimsenin yarın toplum karşısında incinmesini istemediği için uyarı üzerine uyarı yapıyor.
***
Hatırlanacaktır;
Geçmişte Bursa'da sadece iki isim bu olgunluğa erişebilmişti AK Parti'de.
Tarihler;
12 Haziran 2011 yılında yapılacak genel seçime yaklaşırken, milletvekili Ali Kul siyasette ender görülen sürpriz bir hamle yapmış ve "gençlerin önünü açmak için" yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.
Bu da;
Tayyip Erdoğan'ın çok hoşuna gitmişti.
Nitekim;
O seçimde mevcut milletvekilleri Altan Karapaşaoğlu, Hayrettin Çakmak, Mehmet Emin Tutan, Mehmet Tunçak, Sedat Kızılcıklı, Ali Koyuncu ve Mehmet Ocaktan aday gösterilmeyip bir nevi tasfiye edilmişti Tayyip Erdoğan tarafından.
***
Yine;
Buna benzer bir durum da 1 Kasım 2015'teki genel seçim öncesinde de yaşanmıştı.
2011'de milletvekili seçilen ve 7 Haziran 2015'te ikinci kez milletvekili seçilen Karacabey orjinli işadamı Önder Matlı da, tıpkı Ali Kul gibi partisini rahatlatmış ve 1 Kasım 2015'teki seçim için adaylık başvurusu yapmamıştı.
Pek çok kişi;
Yeniden seçilmeyi hayal ederken ve çabalarken, Önder Matlı, partisinin 7 Haziran seçiminde yara almasının ardından, lideri Erdoğan'ın elini kuvvetlendirmek istemiş ve affını istemişti.
Bu tavır da;
Erdoğan'ın hayli hoşuna gitmiş ve Matlı'dan boşalan 7. sıraya kaydırmalar yapılarak Bursa'da 9 milletvekili olan AK Parti'nin bu kez 11 milletvekili çıkarması sağlanmıştı.
***
İşte;
Geçmişte Bursa'da Ali Kul ve Önder Matlı'nın partisi adına yaptığı bu fedakarlıklar unutulmadı.
Üstelik her iki isim de partisinden hiç kopmadı.
Görebildiğimiz kadarıyla;
Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi partililerinden bu fedakarlıkları bekliyor.
Eğer ki;
Bursa'da da kongre sürecine giren AK Parti'de bazı yöneticiler ve seçilmişler çıkıp affını istemezse, çok çok sürpriz kararlar peşi sıra gelecek ki, ayrıca Ankara'da bu kararların alındığının da altını önemle çizelim.