Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ataması yapılan İYİ Parti Bursa'da yerel meclislerde temsil edilmenin peşinde
17 Kasım 2017 Cuma, 07:35

Türk siyaset hayatına;
87. faal parti olarak giren Meral Akşener başkanlığındaki İYİ Parti'nin genel merkezi, dün aralarında Bursa'nın da bulunduğu 8 ile daha kurucu il başkanı görevlendirdi.
Bu noktada;
Biraz da tahmin edildiği ya da beklendiği üzere İYİ Parti'nin Bursa kurucu İl Başkanlığı görevine Yüksel Yılmaz atandı.
Dediğimiz gibi Yılmaz beklenen bir isimdi.

Keza;
MHP il başkanıyken, yeni partinin oluşum aşamasında Meral Akşener'e yoğun destek vermiş, hatta Atatürk Spor Salonu'nda Akşener'in katılımıyla düzenlenen gecede önemli rol oynamıştı.
Nitekim;
O buluşma, Yılmaz'ın sonunu da hazırlamış ve bir süre sonra da MHP Genel Merkezi tarafından görevden alınarak partiden ihraç edilmişti.
Yüksel Yılmaz'ın;
Dün itibariyle Bursa'ya kurucu il başkanı olarak atanacağı aslında geçtiğimiz pazar günü belli olmuştu.
Çünkü;
Akşener, telefonla Yılmaz'ı aramış ve "hayırlı olsun" dileklerini iletmişti.
Dün de;
Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın tarafından görevlendirilen Yılmaz, böylece partinin kurucu il başkanı oldu.
Dün Ankara dönüşünde Yılmaz'la konuştuğumuzda heyecanlıydı.
"Toplumun beklediği partinin teşkilatlanma çalışmalarına hemen başlayacağız" diyen Yılmaz, iki hafta içinde 61 kişiden oluşan il yönetim kurulunu oluşturacaklarını anlattı.
Beraberinde;
17 ilçede kurucu ilçe başkanlarını tespit edeceklerini söyleyen İl Başkanı Yılmaz, teşkilatlanma konusunda da bir hatırlatma yaptı.
"Teşkilatlarımızda ve yönetimlerimizde, sevdası Türkiye olan ve tüm Bursa'yı kucaklayan isimler olacak" diyen Yılmaz, Nilüfer'de "karargah" olarak adlandırdıkları binadan da en kısa sürede çıkıp Kent Meydanı ya da Fomara Meydanı'nda, Bursa'nın en iyi il başkanlığı binasını açacaklarını anlattı.
İyi Parti'nin;
Kurulmasından 22 gün sonra dün itibariyle Bursa'ya yapılan bu atama, Bursa'daki siyasi seslerin artmasına neden olacak.
Anladığımız kadarıyla;
Şimdilik pek seslendirilmiyor ama, galiba yakın bir süre içinde bazı ilçelerdeki MHP'li belediye meclis üyelerinden İYİ Parti'ye bazı geçişler olacak ki, bu da yerel meclislerde AK Parti, CHP ve MHP'nin ardından İYİ Partili isimlerin de temsil edileceği anlamına gelecek.