Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başbakan’ın açacağı bu güzergah Bursa trafiğine nefes aldıracak
21 Aralık 2016 Çarşamba, 01:39
İçinden çıkılmaz bir hale gelen ama şehir girişlerindeki polis kontrol noktalarının kaldırılması ve okul saatlerinin düzenlenmesi gibi tedbirlerle biraz nefes aldırılan Bursa trafiği, 28 Aralık’ta biraz daha rahatlayacak.
Uzunluğu;
433 kilometre olan İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunun tamamlanmasının yavaş yavaş sonuna geliniyor olması, Bursa’yı da yakından ilgilendiriyor.
Nitekim;
Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan otoyolun, Gemlik-Bursa arasındaki 25 kilometrelik güzergahı, 28 Aralık’ta Başbakan Binali Yıldırım tarafından törenle hizmete girecek.
Böylece;
28 Aralık’tan itibaren İstanbul ile Bursa arasındaki ulaşım, kesintisiz olarak gerçekleşmeye başlayacak.
Yani;
Otoyolu kullanarak İstanbul’dan gelip, mecburen Gemlik’ten çıkmak zorunda kalan araçlar, artık Gemlik’e hiç girmeden yeni açılacak olan bu 25 kilometrelik yolu kullanarak direkt olarak Bursa çevre yoluna çıkacaklar.
Bu durum;
Şehri transit geçmek isteyen ama Gemlik-Bursa arasını mecburen kullanmak zorunda kalan ağır tonajlı araçların, Bursa trafiğinden çıkması anlamına gelecek ki, epeyce büyük bir yoğunluk kalkacak.
***
Bilmeyenler;
Veya güzergahı gözlerinin önüne getiremeyenler için söyleyelim.
Açılacak olan 25 kilometrelik yol, halen Ovaakça’dan Gemlik’e giderken sağda görülen viyadüklerden oluşuyor.
Güzergahta;
Toplam 6 viyadük ve 1240 metrelik bir tünel bulunuyor.
İşte;
Bu yolun devreye girmesiyle isteyen sürücüler bugün nasıl Yalova ve Orhangazi’yi isterlerse görmüyorlarsa, artık Gemlik’i de görmeyecekler ve bu ilçelerden otoyolla teğet geçecekler.
Ve;
İstanbul-Bursa artık çok daha yakınlaşacak.
***
Tabii;
Söz konusu bu 25 kilometrelik güzergahın devreye girmesiyle, şehir içi yollarının rahatlayacak olmasının dışında Bursalılar için bir başka avantaj da gelecek.
O da;
Halen kullandığımız büyük çevre yolunun uzunluğunun toplam 53 kilometreye çıkacak olması ve bu yolun şimdiki gibi ücretsiz olarak kullanılacak olması.
Yani;
Bursa Çevre Yolu’nun başladığı İzmir Yolu’ndaki Başköy’den, Ankara Yolu’ndaki Turanköy’e kadar olan bölüm için sürücülerden ücret alınmayacak.
Böylece;
Bursa trafiğinin çok önemli bir yükünü alan ve kısa bir süre önce de asfalt yenileme çalışmaları tamamlanan büyük çevre yolu, güzergahının daha uzayacak olmasıyla çok daha kullanışlı hale gelecek.
Ve;
Şehir içi trafiğine girmek istemeyen gerek Bursalı araç sürücüleri, gerekse transit geçiş yapmak isteyen araç sürücüleri için büyük bir kolaylık olacak.