Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başkan Aktaş, çözüm için kendi işini kendi yapıyor
19 Ocak 2018 Cuma, 08:16

Yıllardır söylüyoruz.
Herkes söylüyor.
Bursa;
Türkiye'nin ikinci lokomotif kenti olmasına, sürekli üretiyor kazanıyor olmasına karşın, genel bütçeden bir türlü hak ettiği payı alamıyor.
Haliyle;
Bursa, devlet yatırımları konusunda pek çok ilin gerisinde kalıyor yıllardır.
Çok iyi biliniyor ki;
Nilüfer Doğanköy'de 745 dönüm arazi üzerinde inşası devam eden 1355 yataklı Şehir Hastanesi dışında, Bursa'ya gelmiş bu çapta büyük bir devlet yatırımı yok.
Ulaşımda da yok, sanayide de yok, spor yatırımlarında da.
Biraz da;
Bu durumun böyle olması, iktidar partisinin Bursa milletvekillerinden kaynaklanıyor.
Ülke genelinde;
Çok daha az milletvekili sayısına sahip olan illerde AK Parti milletvekilleri, şehirlerine genel bütçeden iyi oranda destek alırken, Bursa'daki bu koordinasyonsuzluk veya ilgisizlik, haliyle dikkat çekiyor.
İşte;
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın bu yöndeki hazırlığı fazlasıyla dikkat çekici.
Bu hazırlık;
Dün Bursa Hakimiyet'in manşetinde yer aldı.
Partisinin milletvekillerinin yapması gereken işi üstlenen Başkan Aktaş, yaptığı hazırlıkla deyim yerindeyse Bursa'nın ihtiyaçları için Ankara'dan para istemeye hazırlanıyor.
Çok da doğru yapıyor.
Bursa'da;
Başta ulaşım olmak üzere, kronikleşmiş bazı sorunların çözümü için belediye bütçesi artık yeterli gelmiyor.
Kaldı ki;
Metro ve kavşak çalışmaları çok sayıda kentte Ulaştırma Bakanlığı bütçesiyle karşılanıyorken, Bursa'nın yıllardır bu bütçeden mahrum kalması, ciddi bir ayıp ve kayıp.
Bu yönde;
Bursa'nın namı diğer yeni şehremini Alinur Aktaş'ın "Yıldırım metrosu" olarak bilinen ve geçmişte 6.5 km olarak planlanan ama söz verilmesine rağmen devletten destek göremeyen yeni metro projesini, pazar günü Bursa'ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a bizzat sunacak olması fazlasıyla önemli.
Kaldı ki;
Kentin doğusuna yönelik planlanan bu eski projeyi Altıparmak, Çekirge ve Acemler'e değin tamamıyla yeraltından olmak üzere toplamda 13 km'ye çıkarmayı isteyen Aktaş, şimdi bile heyecan yarattı.
Ayrıca;
Yeni bir 5.5 km'lik ek bir hat ile Acemler'den de Balat üzerinden Doğanköy'deki Şehir Hastanesi'ne ulaşması düşünülen metro, olur da Cumhurbaşkanı Erdodğan'dan onay alırsa, çok büyük bir iş başarılmış olacak.
Haydi hayırlısı.