Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Beklenen açıklamayı yapacak
22 Ekim 2017 Pazar, 09:08

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın deyimiyle, trene sonradan binenlerden biri değil Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe.
Siyasi hayatına Milli Görüş içinde başlayan Altepe için bugünler, oldukça zor günler.
Sadece bir siyasi makam olarak değil, Bursa'ya ve Bursalılar'a bir hizmet aracı olarak gördüğü belediye başkanlığı görevinden ayrılmasını istiyor partisi.


Başkan Altepe;
Bosna Hersek'ten döndüğünden beri iki gündür dostlarıyla çeşitli görüşmeler yapıyor.
Doğrusunu söylemek gerekirse, hayli dikkat çeken isimlerle yaptıkları görüşmelerde, kamuoyu-nun deyimiyle bir "direnme" ya da "partiden istifa edip bağımsız kalma" gibi bir düşünce geçmiyor.
Sadece, neden ve niçin sorularına fazlasıyla önem verdiği görülüyor ki Altepe'nin, muhtemelen de tıpkı dün gibi bugün de tüm programlarını iptal ederek kurmaylarıyla bir araya gelecek ve yarına hazırlık yapacak.
Ama ne var ki yarın da Kaplıkaya'da Altepe'nin katılacağı bir köprü açılış töreni de gözüküyor programda.
Yakınlarına, partisinin istediği gibi istifasını verme kararı aldığını söyleyen Altepe, beklenen açıklamayı muhtemelen bu törende yapacak.

Kısasa kısas bir hareket

Eskiden böyle şeyler olmazdı.
Yapanın yanına kâr kalırdı.
Mesela, Avusturya ile yaşadığımız son olay.
Avusturya hükümeti durup dururken birkaç gün önce, Viyana Havaalanı'ndan İstanbul'a uçacak olan Türk yolcuları, köpekli arama ile kontrol etti.
Doğal olarak infial uyandır-mıştı ki bu çirkin davranış, aynısını Türkiye yaptı.
Ve;
İstanbul Atatürk Havaalanı'ndan Viyana'ya uçacak olan Avusturya vatandaşlarına yönelik köpekli arama başlatıldı.
İnsan hem gururlanıyor hem üzülüyor.
Ama biz başlatmadık ki.

AP'de iki görevi oldu

Kısa bir süre önce Dr. Vecdet Öz tarafından kurulan Adalet Partisi'nin Bursa İl Başkanlığı da, merkez sağın tanınmış isimlerinden Ahmet Yıldırım'a verilmişti.
Genel Merkez;

İl Başkanı Yıldırım'a şimdi de Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevi verdi. Böylece İl Başkanı Yıldırım'ın iki görevi birden oldu.

İstifanın nedeni açıklanmalı

Partisinin il kongresini yeni tamamlayan MHP'nin İl Başkanı Tevfik Topçu, yeni yöneticilerinden Selim Pıçakçı, Yasemin Meriç ve Mustafa Aydın'la konuğumuz oldular Sönmez Medya'da.
Sohbetimizde;
Haliyle MHP'nin yeni hedeflerini konuştuk ama bir o kadar da istifası istenen AK Partili belediye başkanları da vardı konuşmamızda.


Topçu;
"Başka bir partinin iç işlerini konuşmam doğru olmaz" dedi ancak, başkanların seçilmiş insanlar olması nedeniyle de şunu söyledi:
"Sayın Recep Altepe'nin neden istifa ettirildiğini bilmek, Bursa kamuoyunun hakkıdır. Bu işin sonucu ne olur bilemem ama bu istifanın nedeni ve niçini kesinlikle bilinmek zorundadır"

Bu kez doğumunda anılacak

Türk siyasetinin önemli figürlerinden merhum Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926 Sinop doğumluydu.
2011 Şubat'ında 85 yaşındayken Ankara'da yaşamını yitiren Erbakan, bu yıl ilk kez doğum tarihinde anılacak.
Bu yönde;
Oğlu Fatih Erbakan'ın başkanlığını yaptığı Erbakan Vakfı, 29 Ekim'de Ankara'da Atatürk Spor Salonu'nda bir etkinlik düzenleyecek ki, bu buluşmaya, yeni bir parti kurma hazırlığı olarak da bakılıyor.