Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BTSO'daki kalabalık buluşmanın ve Burkay'ın kararının yankısı
02 Şubat 2018 Cuma, 07:30

Fazlasıyla;
Anlamlı bir etkinliğe şahit olduk dün Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda.
Bursa'daki;
129 sanayici ve işadamı derneği ile sivil toplum kuruluşunun başkan ve yöneticileri, TSK'nın Afrin'de sürdürdüğü terörle mücadelesine destek olmak için, BTSO'nun öncülüğünde tam destek açıklaması yaptı.
Bu açıklamayı da;
Soluna Oda Meclis Başkanı Remzi Topuk'u, sağına da Oda'nın yıllarca Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez'i alarak diğer başkanlarla tek yürek olan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay yaptı.
Burkay'ın okuduğu metin "Güçlü ekonomi, bağımsız Türkiye" temalıydı.
Ve fazlasıyla da anlamlıydı.
Türkiye'nin son 15 yıldaki ekonomik sıçramasını da veriler ışığında anlatan Burkay'ın "Uluslararası çevrelerin gıpta ederek baktığı Türkiye, siyasi istikrarı ve ekonomik kazanımlarıyla, milletimizin kendi kaderini tayin etme gücünü elde etmeyi başardı" sözleri de dikkat çekiciydi.
Yine;
Başkan Burkay'ın, Türkiye'nin siyasi algı operasyonları, ekonomik tehditler ve terör saldırılarına maruz kalmasının tesadüfi olmadığını ifade etmesi de önemliydi.
Kuşku yok ki;
TSK'nın, Fırat Kalkanı ile başlattığı ve halen Zeytin Dalı ile devam eden harekatı, bölgedeki planlara bir çomak soktu.
Zaten;
Dün 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşandığı gibi, bugün de sınırımızdaki diğer hain planlara yönelik sürdürülen operasyonda da Türk Milleti'nin tek yürek olması, birlikteliğimizin bir başka net göstergesi.
BTSO Salonu'nun;
Türk bayraklarıyla donatıldığı bu etkinliğin bir başka sonucu da olacak ki, o da başlatılan kampanya ile Bursa'daki tüm fabrika ve işyerlerinin, ay yıldızlı bayraklarımızla donatılacak olması.
Doğrusu;
Böylesine kritik günlerde bu birlik ve beraberlik görüntülerinin ve açıklamalarının kamuoyu nezdinde fazlasıyla olumlu etki yarattığı biliniyor.
Bu nedenle dün bu toplantıyı izlerken göğsümüz kabardı.
Bu arada;
Dün BTSO'da dikkat çeken bir başka açıklama daha oldu.
O da;
Ekim 2017'de tüm Türkiye'de yapılması gereken ancak Nisan 2018'e ertelenen Oda ve Borsa seçimlerine yönelikti.
Başkan Burkay;
Afrin harekatına destek açıklamasına katılan işadamlarını uğurladıktan sonra odasına kahve içmeye davet etti.
Haliyle burada yaklaşan seçimler de sohbetin konusuydu.
Net konuştu.
"Ben" dedi "Doğal adayım. Başkan, aday olmaz mı hiç"
Anlattığına göre;
7 Şubat'ta Ankara'da Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsa Başkanı'nın katılacağı bir buluşma olacak ve orada da seçimlerin startı verilecekmiş.
Yeni döneme dair adaylığını bir nevi açıklamış olan Başkan Burkay, gördüğümüz kadarıyla kararını vermiş.
Muhtemelen;
Ankara'daki bu buluşmanın ardından resmi adaylık açıklamasını yapıp, BTSO üyelerinden ve meclis üyelerinden bir dönem daha görev isteyecek olan Burkay, anladığımız kadarıyla BTSO'un yeni döneminde, meclis ve komite üyelikleri ile komite başkanlıklarında şehir ve ülke için çok daha aktif bir çalışma temposu planlıyor.
Hayırlısı bakalım.