Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bu referandum 7 yıl önceki referandumdan çok farklı olacak
11 Şubat 2017 Cumartesi, 04:49

Aslında beklendiği gibi oldu.
Ve;
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 gün bekleme süresi olan yasa onamasının neredeyse tamamını kullanarak, mini anayasa değişikliğini dün itibariyle onayladı.
Böylece;
İmzadan sonra geçmesi gereken 60 günlük süre de göz önüne alınarak, referandumun tarihi 16 Nisan Pazar günü olarak da netleşti.
Zaten;
Tahminler, 9 Nisan veya 16 Nisan üzerineydi.
Ancak;
Türkiye'nin özellikle doğusunda yaşanan kış şartlarının daha da iyileşebilmesi için en son olması gereken süre de değerlendirildi ve 16 Nisan'a mutabık kalındı.
Böylece, referandum öncesinde bir prosedür daha tamamlanmış oldu.
***
TBMM'den;
MHP'nin desteği ve AK Parti'nin isteği ile hayli "gürültülü" geçen 18 maddelik yeni anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylanınca propaganda süreci de başlamış oldu.
Yasanın;
En başından beri asıl isteyici tarafı olan iktidar partisi AK Parti, 81 ilin tamamında eşzamanlı olarak saha çalışmalarına başlama kararı aldı.
Bunun için de tarih 25 Şubat Cumartesi günü belirlendi.
Planlamaya göre;
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin propaganda çalışmalarını Ankara'da Arena Spor Salonu'nda bizzat başlatacak.
Böylece;
AK Parti'nin seçmenlere yönelik referandum kampanyasının tanıtımı da yapılmış olacak.
***
Gelen bilgiler;
Anayasa değişiminde yer alan ve hukuki terimler içeren söz konusu 18 maddenin, seçmen tarafından daha rahat anlaşılabilmesi için, yasaya neden "evet" denilmesi gerektiği de, tek tip olarak materyalleştirildi.
Kulağımıza gelenler;
Başta CHP olmak üzere referandumda "hayır" oyu kullanacak partilerin yürütmeye başladığı kampanyaya karşılık, AK Parti'nin neden "evet" oyu istediği de yalın bir şekilde anlatılacak propaganda döneminde.
Cumhurbaşkanı;
Tayyip Erdoğan'ın doğum gününden bir gün önce Ankara'da büyük bir kalabalık eşliğinde verilmesi planlanan AK Parti'nin referandum startı ile, parti teşkilatları da 2 ay süresince alarma geçirilmiş olacak.
***
Hatırlatmak için söyleyelim.
Türkiye;
Referanduma son olarak 12 Eylül 2010 tarihinde gitmişti.
Hatırlanacaktır;
O referandumda da yine bir anayasa değişikliği oylamaya sunulmuş ve sunulan maddeler 26 maddeden oluşuyordu.
Ancak o seçimde de, 26 maddenin tümü hukuki terimlerden oluştuğu ve daha doğrusu anayasa hukukunu ilgilendirdiği için, bazı basit değişimler dışında seçmen tarafından pek de anlaşılamamıştı.
Bu nedenle, referandum bir genel seçim havasına büründürülmüştü.
Sonunda da;
AK Parti'nin istediği 26 maddelik anayasa değişikliği, yüzde 42.12'ye karşı, yüzde 57.88'lik "evet" oyu ile kabul edilmişti.
Türkiye şimdi yaklaşık 7 yıl aranın ardından bir halkoylamasına daha gidiyor.
Ama bu oylama, içeriği açısından öncekinden çok farklı. Çünkü Türkiye'nin yönetim sistemi değişikliğini öngörüyor.
Bu nedenle;
Seçim sonucu kadar, propaganda döneminin de bir hayli farklı geçeceğini söylemek galiba yanlış olmayacak.