Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa'da da değişime giren AK Parti yorgunluğu atıyor
22 Mayıs 2018 Salı, 07:38

Bursa'da;
En çok beklenen liste olan AK Parti'nin milletvekili aday listesi sürprizlerle geldi.
Mehmet Müezzinoğlu, Hüseyin Şahin ve Cemalettin Kani Torun'un adaylık başvurusu yapmadığı AK Parti'de, milletvekilleri İsmail Aydın, Zekeriya Birkan ve Bennur Karaburun liste dışı kaldılar.
Tabii;
Beklendiği üzere Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 1 Bölge'nin ilk sırasında yer aldı.
Ne var ki;
Hemen arkasındaki 2. isim dikkat çekici.
Geçen seçimde TBMM'yi kıl payı kaçıran Mustafa Esgin'e bir vefa borcu ödenmiş görünüyor.
Listedeki 3. isim ise belki de en sürprizi.
Nitekim;
Başvuru yapmamış olmasına karşın Osmangazi'nin eski ilçe başkanı Refik Özen, seçilecek sıraya konuldu.
1. Bölge'de;
Mevcut milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ve eski il gençlik kolları başkanı Ahmet Kılıç da dikkat çeken isimlerden.
Ancak;
Bu bölgede 6. sırada yer alan kadın kolları başkanı Gülten Kapıcıoğlu'nun ise tıpkı hemen arkasından gelen il yöneticisi Sadettin Cangül gibi seçilmesi riskli alanda bulunuyor.
AK Parti'nin;
2. Bölge'deki listebaşı adayı da etkin bir isim, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala.
Zaten halihazırda Bursa vekili olan ve Bursa'yı artık yakından bilen Ala, yeni dönemde de Bursa'yı TBMM'de temsil edecek.
Bu bölgedeki sürpriz isim ise, büyük bir yükseliş yaparak listenin 2. sırasına yerleşen mevcut milletvekili dağlı Osman Mesten.
Ankara'nın;
3. sıraya İnegöllü bir avukat Vildan Gürel'i, 4. sıraya da Gemlik'in eski ilçe başkanı Zafer Işık'ı, 5. sıraya da Güneydoğu bölgesini temsilen mevcut milletvekili Muhammet Müfit Aydın'ı koyarak bir dengeleme yaptığı görülüyor.
Bu bölgede 6. sıradaki, Recep Altepe döneminin Büyükşehir Belediyesi'nin eski Başkanvekili Atilla Ödünç ile 7. sırada yer alan ve hem aday adayları arasında ismi bulunmayan hem de kim olduğu teşkilatlar tarafından bilinmeyen Ahmet Yeliz isimli aday riskli alanda bulunuyor.

Saadet'in adayları Bursa'ya cuk oturdu

Bursa'da;
En az 1 milletvekili çıkarmayı hedefleyen Saadet Partisi ise, vitrine iki tanınan isimle çıktı.
1. Bölge'de liste başına partinin emektarlarından Gökhan Gerçek'i, 2. Bölge de İl Başkanı Mehmet Atmaca'yı koyan Ankara, bu isimlerle kendi tabanına "Baraj kaygımız yok, bugüne değin giden oylar, artık geri dönsün" mesajı verdi.

Liste yorumları bu akşam AS TV'de

Siyasi partilerin;
Tüm milletvekili aday listelerini bu akşam AS TV'de geniş olarak değerlendireceğiz.
Saat 21.00'de başlayacak özel yayın "Platform"da, AK Partili Hayrettin Çakmak, CHP'li Gürhan Akdoğan ve MHP'li Arif Demirören ile detaylı bir değerlendirme yapıp, öngörüleri sizlerle paylaşacağız, kaçırmamanızı öneririz.

İYİ Parti Bursa'ya sürprizlerle geldi

İlk kez;
Bir seçime gireceği ve hakkında çok fazla spekülasyon yapıldığı için Bursa'da en fazla merak edilen bir liste de İYİ Parti'nindi.
Ve İyi Parti de büyük sürprizlerle geldi.
1. Bölge'nin liste başı adayı, eski MHP/AK Partili olan Bahçeşehir Üniversitesi'nin Bursa Koordinatörü İsmail Tatlıoğlu oldu.
Bu durum;
Pek çok kişiye sürpriz olduğu gibi, hemen arkasından gelen 2. isim olan ve yine eski bir MHP/AK Partili olan işadamı Sami Bilge de aynı derecede iyi bir sürpriz oldu.
Söz konusu iki ismin TBMM'ye girmesine hemen hemen kesin gözle bakılırken, Bursa'nın etkin memur sendikacılarından Selçuk Türkoğlu da 3. sırada yer bularak listeyi zenginleştirdi.
İYİ Parti'nin;
2. Bölge'deki liste başı ise yarı ithal bir isim Kamil Erozan.
Aslen Mudanyalı olan eski Büyükelçi, partinin Genel Merkez kurucularındandı.
2. sıradaki ismi ise MHP'nin eski İl Başkanı ve İYİ Parti'nin GİK Üyesi Hasan Toktaş oldu ki, o da emeğinin karşılığını aldı görünüyor.