Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa'ya 4. kez gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan gövde gösterisi yapacak
05 Nisan 2017 Çarşamba, 04:37

"Evet" blokunun en önemli ve en güçlü siyasi aktörü olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Bursa'ya geliyor.
Kurucusu olduğu AK Parti'den çok önce sahaya inen ve referandum çalışmalarına kendine has üslupla başlayan Erdoğan, Türkiye'nin yönetim sistemini değiştirmeyi öngören halk- oylamasına 11 gün kala Bursalılar'a hitap edecek.
Bugünkü ziyaret;
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla Bursa'ya yapacağı 4. ziyaret olacak.
İlk ziyaretini;
Cumhurbaşkanı seçildikten sonra 2014 yılında yapan ve Atatürk Caddesi'nde Bursalılar'a hitap edip, teşekkür eden Erdoğan, ikinci ziyaretinde de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyumun açılışını yapmıştı.
Erdoğan'ın;
Cumhurbaşkanı sıfatıyla Bursa'ya yaptığı 3. ve son ziyaret ise 15 Temmuz'daki hain darbe girişimi sonrasında olmuştu.
Adı;
"Demokrasi Meydanı"na çevrilen Fomara Meydanı'nda Bursalılar'a bu kez de darbe girişimine karşı takındığı tavır için teşekkür eden Erdoğan, bugün de 2.5 yılı aşkın zamandır bulunduğu Cumhurbaşkanlığı görevinde Bursa'ya 4. kez gelmiş olacak.
***
Erdoğan'ın;
Bugünkü Bursa ziyareti de, sıradan ve rutin bir ziyaret değil.
Tıpkı;
Önceki 3 tanesi gibi önemli.
Keza;
Türkiye'nin belki de en önemli seçimi olacak olan 16 Nisan'daki referanduma 11 gün kala, Bursalı seçmene seslenecek ve Türkiye'nin en kalabalık 4. seçmeninin bulunduğu Bursa'dan "evet" oyu isteyecek.
Bu yönden;
Bursa, Erdoğan için büyük önem taşıyor.
Çünkü;
Kurucusu olduğu AK Parti, 3 Kasım 2002'den itibaren girdiği tüm yerel ve genel seçimlerde Bursa'dan hep birinci parti olarak çıktı.
Bu nedenle;
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucusu olduğu partinin yöneticilerinden yine birincilik, yani "evet" oyu istiyor.
Daha önce de aktarmıştık.
Bundan 7 yıl önce yapılan son referandumda, AK Parti'nin istediği oy olan "evet" oyları, Bursa'da yüzde 56.36 oranında çıkmış, yani Türkiye genelindeki yüzde 57'lik oran ile eşleşmişti.
***
Kuşku yok ki;
Kişisel oyları en yüksek lider olan Erdoğan'ın bugünkü Bursa mitingi, mutlaka kararsız seçmeni de etkileyecek.
Hele ki;
"Evet" blokunun iki önemli lideri Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sonra Bursalılar'a hitap edecek olan Erdoğan'ın katkısının olmayacağını düşünmek hiç doğru olmaz.
***
Bu arada;
Erdoğan, Bursa'ya yaptığı ilk ziyaretinde olduğu gibi bugünkü ziyaretinde de bir ilki gerçekleştirecek.
Tribünleri yıkılan ve adı "Atatürk Meydanı" olarak değiştirilen Atatürk Stadı'nda (alanda) Bursalılar'la buluşacak olan Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal ağırlıklı olan toplam 237 milyon liralık yatırımlarını da hizmete sokacak.
Bu yönde;
Zemini hala çim olan alanın üzeri dün görevliler tarafından 4 ayrı bölüme ayrıldı ve katılımcılar için hazırlıklı ve düzenli hale getirildi.
Sırtı, Atatürk Spor Salonu'na dönük olacak şekilde kurulan platformdan konuşacak olan Erdoğan, aynı zamanda Bursalılar'a kazandırılan bu alanın da açılışını yapmış olacak.
Beklenti ise;
Erdoğan'ın konuşmasının "16 Nisan sonrası Türkiye"ye dair olacağı yönünde.