Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursalı CHP'liler de protesto yürüyüşüne başlıyor ancak...
20 Haziran 2017 Salı, 08:38

CHP'nin;
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki amacıyla başlattığı "adalet yürüyüşü" bugün 6. gününe giriyor.
Bu yönde;
Gerek yürüyüşe deste vermek, gerekse genişletip daha fazla kamuoyu oluşturabilmek için bugün CHP'nin Bursa örgütleri de farklı bir protestoya imza atacaklar.
Bir süredir;
Genel başkanlarının yürüyüşüne destek vermek için planlama yapan Bursalı CHP'liler, bugün Bursa içinde yaklaşık 20'şer kilometrelik bir "adalet yürüyüşü" yapacaklar.
Aslında;
Yürüyüşler dün çeşitli ilçelerden Bursa'ya doğru başladı ama bunlar lokal bazlı.
Planlamaya göre;
Bursalı CHP'liler bugün saat 16.00'dan itibaren kentin doğu, batı ve kuzey girişlerinde 3 ana noktada toplanacaklar ve ardından da eşzamanlı olarak Kent Meydanı'na yürüyecekler.Bu yürüyüşe;
İlçe örgütleri de katılacak ve Kent Meydanı'na giden ana arterlerde tek şeridi kapatıp güvenlik güçlerinin kontrolünde Kent Meydanı'na ulaşacaklar.
Yine;
Planlamaya göre, bu yürüyüşün ardından da tüm partililer saat 19.00'da buluştuktan sonra geniş kapsamlı bir basın açıklaması yapacaklar.
Bu organizasyonda;
İstanbul'da safra kesesi ameliyatı olan İl Başkanı Şadi Özdemir bulunmayacak.
İl Sekreteri Muharrem Or'un koordinasyonunda gerçekleştirilecek tepki yürüyüşü için dün ilçe başkanları da katılımın geniş olması için alarma geçirildi.
Bursalı CHP'liler;
Önümüzdeki günlerde de, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun başlattığı yürüyüşe destek olacaklar.
Planlamaya göre Bolu- Adapazarı arasındaki güzergahta görev alıp yürüyecek olan Bursalı CHP'liler, böylece bugün bir nevi antrenman da yapmış olacaklar.

Bu yürüyüşe dair;
Olayın bir da şu yanı var.
Kılıçdaroğlu'nun;
Ankara'dan başlatıp İstanbul'a Maltepe Cezaevi'ne değin sürdüreceği "adalet yürüyüşü", bir kısım çevreler tarafından başka bir yere çekilmek isteniyor.
Hatta daha açık ifade edelim.
Bu yürüyüşün;
"Gezi" tarzı bir yere çekilmesini isteyen ya da beklenti içinde olanları görüyoruz.
Oysa, yapılan yürüyüş, bir protesto yürüyüşü.
Anamuhalefet partisi, yargıyı bağımsız olmamakla itham edip, iktidarı eleştiriyor.
Bu yürüyüşün sonunda tutuklu milletvekili Berberoğlu'nun salıverilmesi beklenmiyor.
Bu nedenle;
Tepkiler ve protestolar dile getirilirken, yürüyüşün başka bir mecraya kaymasını isteyenlere karşı da CHP'lilerin dikkatli olması gerekiyor.