Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP'lilere moral veren Maltepe buluşmasındaki FETÖ'lü manifesto?
13 Temmuz 2017 Perşembe, 08:28

Partisinin;
Milletvekili Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından 25 günlük bir yürüyüşle Ankara'dan İstanbul'a binlerce kişiyle yürüyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Meydanı'nda bugüne değin görülmemiş bir CHP mitingi yapmıştı.
"Adalet"
Temasıyla gerçekleştirilen yürüyüş ve miting, kuşku yok ki, diğer partilerden gelen desteklerle birlikte CHP tabanına çok büyük moral sağladı.
Her ne kadar;
Bazı AK Partililer tarafından gerek yazılı basında, gerekse sosyal medyada, bu buluşmadaki kalabalığın miktarı düşük bulunsa da, ya da gösterilmeye çalışılsa da, mitinge 1 milyon 600 bin kişinin katıldığını hesaplayan CHP'liler hâlâ fazlasıyla mutlu.

Bir de;
Şunu söylemek gerekiyor.
Türkiye'de;
İçeriği açısından ilk kez yaşanan bu yürüyüş ve sonrasındaki buluşma, Türk siyaseti kadar ana muhalefet cephesinde de farklı bir yol açtı.
Dikkatinizi mutlaka çekmiştir.
CHP'de;
Özellikle 16 Nisan referandumu sonrasında başlayan parti içi hareketlilik ve kurultay arayışları, Kılıçdaroğlu'nun başlattığı bu yürüyüşle bir anda sona erdi.
Öyle ki;
Referandum sonrasında bazı muhaliflerce sorgulanan Kılıçdaroğlu, iki önemli sıfat kazandı.
Biri;
CHP'de Genel Başkan tartışmalarını sona erdirip, partide lider konumuna geldi.
İkincisi de;
Hükümete yönelik bir siyasi cephe açarak, bu karşıt cephenin de öncüsü konumuna geldi.
Zaten;
Galiba bu yeni kazandığı sıfatlarından olsa gerek ki, bazı televizyon kanallarında, 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde, AK Parti'ye karşı cephenin adayının Kılıçaroğlu olması gerektiğine dair yorumlar yapılmaya başlandı.

Yine;
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, 25 günlük yürüyüşün ardından Maltepe Meydanı'nda on binlere hitap ederken sunduğu 10 maddelik manifestoda bize göre en önemlisi, FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması gerektiğine dair olanıydı.
Çünkü;
Bu yönde, yani FETÖ konusunda son bir yılda özellikle kamu kesimi ağırlıklı olmak üzere pek çok tutuklama yapılmasına karşın, üst düzeydeki bürokratların atanmasına aracılık eden ya da yerlerinde kalmasında nüfuzunu kullanan yerel ve genel siyasilerin de aynı kapsamda değerlendirilmesi elbette ki genel bir talep olarak görülüyor.
Tabii şunu da ifade etmek gerekiyor.
Fethullahçı Terör Örgütü, sadece AK Parti'nin değil tüm Türkiye'nin sorunu ve tehdidi.
Haliyle tüm partilerin de sorunu.
Bu nedenle;
Bu topyekûn mücadelede FETÖ eleştirilerine tepkili olmamak gerekiyor.
Nitekim;
İktidarda MHP olsaydı ve 15 Temmuz darbesi o zaman yapılsaydı, sonrasında MHP'ye yoğun eleştiriler gelmez miydi?
Veya iktidarda CHP olsaydı, muhalefetten "siyasi ayak" eleştirileri gelmez miydi?
Bu nedenle;
Vatan toprağı ortak değerimiz ise, ki öyle, Maltepe'den duyurulan CHP manifestosunun FETÖ maddesine olumlu bir eleştiri olarak bakılması gerektiğini düşünüyoruz.