Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP milletvekillerine gelen acil kodlu mesaj
06 Ocak 2017 Cuma, 04:46

Dün öğlen saatlerinde;
5'i Bursa'dan olmak üzere CHP'nin toplam 133 milletvekiline CHP Genel Merkezi tarafından acil kodlu bir mesaj ulaştı.
Mesaj;
Bir talimat niteliğindeydi.
Ve mazeret kabul etmiyordu.
Pazartesi günü;
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak olan 18 maddelik yeni anayasa değişikliği teklifine ilişkin gönderilen bu mesajda, CHP'nin tüm milletvekillerinin en geç 9 Ocak Pazartesi günü saat 08.00 itibarıyla mazeretsiz olarak Ankara'da bulunmaları istendi.
Dahası;
Pazartesi gününden itibaren 15 gün süresince de Ankara'dan ayrılmamaları talimatlandırıldı.

***

Şimdi;
İçeriği açısından sıradan gibi görünen ama nedenine ilişkin çok önemli olan bu mesaj, Türk iç siyasetini pazartesi gününden itibaren nelerin beklediğinin açık bir göstergesi.
Nitekim;
Belki de TBMM Genel Kurulu'nda bugüne değin yaşanmamış görüntüler de yaşanacak görünüyor.
Şunu hatırlatalım.
TBMM Genel Kurulu, salı, çarşamba ve perşembe günleri olmak üzere haftada 3 gün toplanıyor.
Ve bu günlerde Meclis TV, Genel Kurul'u canlı yayınlıyor.
Ancak;
Görüşmelerin salı yerine pazartesi günü başlayacak olması nedeniyle o gün için Meclis TV'nin yayın yapmayacağı biliniyor.
Bunun için de;
CHP milletvekilleri kendi aralarında görev bölümü yaparak, o günden itibaren Genel Kurul'daki tüm görüşmeleri tablet ve cep telefonları aracılığıyla tüm ülkeye yayınlama kararı aldılar.
Hatta;
Organizasyonu daha ileri götürerek, görüntüleri Halk TV'ye aktarmayı, oradan da diğer TV kanallarına göndermeyi planladılar.

***

Bu arada;
TBMM'de başlayacak ve belki de Türkiye'nin yönetim ve idari sistemini değiştirecek bu tarihi oylama için CHP milletvekilleri bir başka önlem daha aldılar.
O da;
Her madde için kabinlerde yapılacak gizli oylamada AK Parti ve MHP milletvekillerinin, partilileri tarafından baskı altında kalıp kalmadığını da cep telefonları ile görüntüleyecekler.
Dün görüştüğümüzde;
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, oylama için fazlasıyla tepkiliydi.
"İlk günden itibaren bu maddelerin geçmemesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız" diyen İrgil, biraz da fırtına öncesi sessizliğin mesajını verir gibiydi.
Hele ki;
Anayasa Komisyonu'nda yaşanan olaylar göz önüne alındığında, 550 kişilik parlamentoda pazartesi gününden itibaren aralıksız olarak yaklaşık 15 gün sürecek oylamaların nasıl sert geçeceğini tahmin etmek de zor olmasa gerek diye düşünüyoruz.