Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP'nin Bursa Büyükşehir kriteri: Aday, 2014'teki gibi sağ kökenli olmayacak
24 Kasım 2017 Cuma, 07:53

2014 yılında;
Gerçekleştirilen son yerel seçimlerde, CHP, Bursa'da sürpriz bir aday çıkarmıştı.
O dönemin;
Sol için ilginç açılımlarından olan "sağa açılma" projesini Bursa'da, sağ orjinli Necati Şahin'i Büyükşehir'e aday göstererek uygulayan CHP, sonrasında ise umduğunu bulamamıştı.
Zaten;
Bu fikre en çok da CHP'liler karşı çıkmıştı en başta.
AK Parti'nin adayı;
Recep Altepe'nin yüzde 49.51 oranında oy aldığı o 2014 seçiminde, CHP'nin adayı Necati Şahin yüzde 28.71 oy alınca, CHP'nin "sağa açılma" projesinin sürdürülebilir olmadığı da görülmüştü.
CHP şimdi;
3.5 yıl önce yapılan o seçimden farklı bir yöntem peşinde.
Nitekim;
Geçenlerde Bursa'ya geldiğinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Büyükşehirleri alma mesajı' vermiş ancak o mesajın içeriği anlaşılamamıştı.
Hatırlanacaktır;
Kılıçdaroğlu, Bursa'dan seslenirken aralarında Bursa, Ankara ve İstanbul'un da bulunduğu bazı büyükşehir belediyelerini 2019 seçimlerinde alacaklarını söylemişti.
Ama nasıl olacaktı?
İşte;
Kılıçdaroğlu'nun kısa bir süre önce Bursa'dan verdiği o mesajın içeriği belli oldu.
Buna göre;
CHP Genel Merkezi, aralarında Bursa'nın da bulunduğu bazı illerde, seçimlere "hayır bloku"nun da onay vereceği isimlerle gidecek.
Her ne kadar;
Referandum'daki "hayır bloku"nda sağı temsilen Saadet Partisi de bulunuyor olmasına karşın, göründüğü kadarıyla CHP'nin adayları sol gelenekten gelen ya da sosyal demokrasi ilkelerini benimseyen isimlerden oluşacak.
Başka bir deyişle;
En kötü ihtimalle, CHP Bursa'da Büyükşehir için, artık sağ kökenli bir aday göstermeyecek.
Şimdiden;
CHP Genel Merkezi'nin bir kriteri olarak görünen bu durum, Bursalı CHP'lileri de rahatlatacak görünüyor.
Nitekim;
Biraz önce de ifade ettiğimiz üzere, son seçimde Ankara'nın isteğiyle Bursa'da aday gösterilen Necati Şahin'e en önce yeni partilileri tepki göstermişti.
Yine bir hatırlatma yapalım.
16 Nisan'da gerçekleştirilen referandumda AK Parti ve MHP'nin "evet" bloku Bursa'da yüzde 53.21 oy alırken, CHP'nin başını çektiği "hayır" bloku da yüzde 46.79 oy almıştı.
Muhtemelen;
CHP Genel Merkezi, bu sonuçları Bursa için de iyi analiz etmiş olmalı ki, iktidara karşı olan ve iktidar adaylarına benzemeyen isimler için koymuş görünüyor bu kriteri.