Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
FETÖ mağdurlarından Uzunkaya yaş haddinden emekli oluyor
29 Mart 2018 Perşembe, 07:26

Son 1.5 yıldır Antalya Emniyet Müdürü olarak görev yapan Celal Uzunkaya, 3 Nisan'da yaş haddinden emekliye ayrılıyor.
Geçmişte;
Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı Bursa'da "efsane polis şefleri"nden biri olarak tanınan Uzunkaya, 2009 yılında FETÖ'nün kumpasına takılmıştı.
FETÖ;
2009 yılında isimsiz bir ihbar mektubu üretmiş ve bir dolandırıcılık olayında, o dönemde Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Uzunkaya'nın­­ rol oynadığı öne sürülmüştü.
Uzunkaya bu nedenle tam 5 yıl boyunca açıktaydı.
Taa ki;
2014 yılında dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanana değin.
Pek çok kişi kumpas mağduru olan Ala, ardından da 1.5 yıl önce Antalya'ya atanmış ve Bursa eski Valileri'nden Münir Karaloğlu ile çalışmaya başlamıştı.
Uzunkaya şimdi bugünlerde veda ziyaretleri yapıyor.
Eğer;
Vali statüsüne geçirilip görevine devam etmesi istenmezse, 3 Nisan'da da yaş haddinden emekliye ayrılacak.

İstifa ettiği partisine gitti

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin eski başkanlarından Necati Şahin, sağdan sola sürpriz bir dikey geçişle CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu 2014 seçimlerinde.
AK Partili;
Recep Altepe'ye seçim kaybeden Şahin, geçen yıl da yeni partisi CHP'den istifa etmişti.
Nedeni de;
16 Nisan 2017'de yapılan referandumda, CHP Genel Merkezi'nin aksine "evet" diyeceğini açıklaması ve "CHP içinde demokratik bir ortamın kalmadığını" söylemesiydi.
Şahin'i; Aylar sonra, tepkiyle istifa ettiği eski partisi CHP'de gördük.
Milletvekilliği için çalışmalar yürüten işadamı Salih Top'un Yıldırım İlçe Kadın Kolları'yla yaptığı toplantıya katılan Necati Şahin, "yeniden CHP'ye mi dönüyor" sorularını da beraberinde getirdi.

Podyuma ilk çıkan Başkan Edebali

Yarın;
30 Mart 2014 tarihinde yapılan son yerel seçimlerin yıldönümü.
Başka bir deyişle...
Mevcut belediyle başkanlarının, görevlerindeki son 1 yılı.
Planlamaya göre;
Seneye bugünlerde yeni bir yerel seçim yapılacak ve kentlerin 5 yıl süreyle görev yapacak yeni belediye başkanları belirlenecek.
Bursa'da da;
gelenek olduğu üzere, belediye başkanları 4. yıllarını değerlendirmek üzere kamuoyunun karşısına çıkmaya hazırlanıyorlar.
Bu yönde;
İlk sunumu yarın Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali yapacak.
Geride bıraktığı 4 yılda iyi bir izlenim bırakan Edebali, bu sunumunda yaptıklarının yanısıra, kalan 1 yılda neler yapacaklarını anlatacak, projelerini paylaşacak.

Cumhuriyet Caddesi ve tırnak

Biz gazetecilerin en çok zorlandığı konulardan biri de yanlış anlaşılmak ya da yazdıklarımızın imla kuralları dikkate alınmadan okunması sonra da haksızca yorumlanması. Bu konuyu dün Muş Dernekleri Federasyonu Başkanı dostumuz Cahit Ozan'la da paylaştık.
Malum Cumhuriyet Caddesi'nde yaşananlarla ilgili bir başkasının yorumu olan "Muş mafyası" cümlesini biz de olması gerektiği gibi yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için çift tırnak kullanarak aktardık. Yani bizim ifademiz ve yorumumuz değildi bu.
İşte bu imla kuralını atlayan veya anlayamayan bazı kişiler büyük bir yanlış anlaşılmaya meydan verdiler ve ortalığı ayağa kaldırdılar adeta.
Bu nedenle bu ifadenin bize ait olmadığını özellikle bir kez daha belirtiyoruz.
Bu yönde de dostlarımızın bunu hem böyle düşünmesini istiyor, hem de bize ait bir hata olmadığını vurgulamakla birlikte yine olası yanlış anlaşılmalar için özür mahiyetindeki aynı hassasiyeti paylaştığımızı belirtiyoruz.

BTSO'un son oturumu duygusal havada geçti

Kısa adı;
BTSO olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda 2013-2018 döneminin son meclis toplantısı önceki akşam gerçekleştirildi.
Meclis Başkanı;
Remzi Topuk nezaretinde olağan olarak 61.'si yapılan oturum, Oda Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ın kapanış konuşmasıyla biraz da duygusal bir havada geçti.
Meclis üyeleri, yönetim kurulu ve meclis başkanlık divanı üyelerine plaket takdim edilen bu son buluşmayla BTSO da bir dönem de kapanmış oldu.
Şimdi;
Haftaya yapılacak yeni dönem seçimleriyle birlikte tarihi Oda'nın yönetim organları yeniden belirlenecek.