Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
MHP üyesi olmadan MHP'yi belediyede temsil etmiş!
30 Ocak 2018 Salı, 07:43

Hayli;
İlginç bir istifa haberi düştü dün Bursa siyasi kulislerine.
Çünkü böylesini ilk kez gördük.
MHP'nin;
Yenişehir ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Ercan Özel, MHP çatısı altında mücadele etme imkanı kalmadığını gerekçe göstererek, MHP'nin belediye meclis üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.
Buraya kadar gayet normal.
Fakat;
Özel'in hayli uzun istifa gerekçesinde yer alan "4 yıl boyunca defalarca sözlü ve yazılı olarak yaptığım MHP üyelik başvurusu taleplerime olumlu cevap alamadım ve hizmet ettiğim partime üye yapılmadım" ifadesi hayli ilginç.
Demek ki;
Ercan Özel, 4 yıldır belediye meclislerinde, MHP sıralarında oturuyor olmasına rağmen meğerse MHP'nin üyesi bile değilmiş.
İlginç ki ne ilginç.
Yine;
Özel'in, üstü kapalı olarak, MHP'nin başta referandumda AK Parti ile hareket etme gibi kararlarından da rahatsızlık duyduğu görülüyor ki, bu da başka bir gerekçe olarak görülüyor.
Recep Altepe döneminde Büyükşehir Belediyesi'nde bir dönem Özel Kalem Müdürlüğü görevinde de bulunan ve geride bıraktığı 4 yılda başarılı bir belediye meclis üyeliği performansı çizen Özel, şimdilik kalan 14 ayda bağımsız kalacak gibi görünüyor olsa da, istikamet İYİ Parti gibi görünüyor.

Esentepe Kavşağı'nda 'ada' kaldırıldı ama?

Bursa'da;
İkinci örneği olacak şekilde Esentepe Kavşağı'ndaki ada da, tıpkı Orhaneli Kavşağı'ndaki ada gibi tamamen kaldırıldı.
Yani artık araçların ada etrafında dönüp durmalarına, iki üç kırmızı ışıkta beklemelerine gerek kalmadı.
Çok da yerinde bir uygulama.
Nitekim, kavşağa giren araçların süratli bir şekilde çıkmalarını da sağlıyor.
Ne var ki;
Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bu noktada şeritleme ve kavşağı aydınlatma çalışması da yapması gerekiyor.
Çünkü;
Hâlâ asfalt renginin farklılaşması nedeniyle, alışkanlığın da etkisiyle ortada ada olduğunu zannedip, boş alanın çevresinden dönen sürücüler var.

AK Parti Nilüfer'de dikkat çeken veto!

AK Parti'nin;
Kongresi yapılamayan tek ilçesi olan Nilüfer'de de, hafta sonu gerçekleştirilen kongre ile yeni yönetim belirlenmiş oldu.
Tek adayın seçiminin yapıldığı kongrede, daha önce Genel Merkez'in tercih ettiği aday olan Harita Kadastro Mühendisleri Odası eski başkanlarından Ufuk Ay'ın, Celil Çolak'ın yerine yeni başkan seçilmesiyle Nilüfer'de süreç tamamlanmış oldu.
Belki dikkatlerden kaçtı ama bu kongrede ilginç bir sonuç da gerçekleşti.
AK Parti'nin;
Genel Merkezi kısa bir süre önce Nilüfer'in adayını belirlemek için Ankara'ya 5 isim çağırmıştı.
Bu 5 isimden Ufuk Ay tercih edilmişti.
Listelere baktığımızda;
Ufuk Ay'ın diğer parti içi rakipleri olan Tahir Kahveci, Eşref Kurem ve Niyazi Salman'ı da listesine yazıp 56 kişilik il delegesi listesine yazdığı görüldü.
Ama, Ankara'ya giden 5. kişi yoktu, Cennet Cankılıç.
Acaba ne oldu da, 5 başkan adayından 1'i veto yedi?

CHP'li Başkan Türkyılmaz bugün AS TV'de anlatacak

Bu akşam;
AS TV'de, CHP'nin Bursa'daki iki belediyesinden biri olan Mudanya'nın Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ı konuk edeceğiz.
Başkan Türkyılmaz'la saat 20.15'ten itibaren canlı yayın "Platform"da her şeyi enine boyuna konuşacağız. Büyükşehir Belediyesi tarafından Mudanya'da yapımı yılan hikayesine dönen sahil bandı çalışmasını, belediyenin 2018 yılı projelerini, ilçenin trafik sorununu, CHP'yi ve canlı yayında sizlerden gelecek soru görüş ve önerileri Başkan Türkyılmaz'a iletip konuşmuş olacağız.