Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Seçime 24 saat kala söylenen bu sözler kafaları karıştırdı
15 Nisan 2017 Cumartesi, 04:34

Gelişme gayet dikkat çekici.
Hele ki;
Referanduma 24 saat kala.
Sanki;
Anayasa değişikliği konusunda AK Parti ile hareket eden MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önceki akşam bir televizyon kanalında söyledikleri, referanduma dair fazlasıyla etkili olduğu gibi, büyük bir tartışmayı da açtı.
Bilmeyenler için aktaralım.
Yayında;
MHP lideri, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe'nin Türkiye'de eyaletlerin kurulabilmesine yönelik sözlerine sert eleştiri yaptı.
Sonra da;
"Cumhurbaşkanı bu duruma ses çıkarmıyor ve kabulleniyorsa, o zaman eyalet sistemine karşı olan ülkücülerin kararı ne olabilir?" diye sordu.
İşte bu sözler;
Bahçeli'nin, AK Parti'den desteğini çekebileceği gibi bir algı yarattı hemen.
Haliyle;
Sosyal medya bir anda çalkandığı gibi, referanduma 24 saat kala MHP'lilerin "hayır"a yönlendirildiği izlenimi doğdu.

***

Kuşku yok ki;
Seçime ramak kala Bahçeli'den belki de hiç beklenmeyen bu çıkış zihinleri fazlasıyla karıştırdı.
Pazar günü oylanacak anayasa değişikliği maddelerine atıfta bulunularak, Türkiye'nin eyaletlere bölünebileceği algısı ülkücü camiada da çok yer buldu.
Nitekim;
Muhalif yani "hayır"cı olan MHP'liler, MHP Genel Merkezi'nin "gerçeği geç de olsa gördüğünü" söyleyip, doğru olanın MHP'nin tüm tabanıyla "hayır" demesi olduğunu söylediler.

***

Bu arada;
MHP içinde tüm bu gelişmeler yaşanırken, hareketin kurucu merhum lideri Alpaslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş'in sürpriz açıklaması da hayli dikkat çekti.
Pazar günü yapılacak seçimde "hayır" oyu vereceğini açıklayan Türkeş'in bu açıklaması da, son 24 saatte hareketlenen MHP tabanını adeta ateşledi.

***

Bir televizyon programı sonrasında yaşanan bu gelişmeler doğal olarak, iktidar partisini rahatsız etti.
Başbakan Binali Yıldırım;
"Değişiklikte böyle bir madde varsa görevlerimi bırakmaya hazırım" deyip, ülkücülerle aynı hassasiyet içinde olduğunu söyledi.
Nitekim;
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bir anda patlak veren bu krize dair "Ben ne diyorum sen ona bak. Böyle bir şey yok" diyerek bir refleks gösterdi.

***

Bu arada;
Aynı televizyon yayınıyla birlikte "dengelerin değiştiğini/değişebileceğini" düşünenleri bu yöne iten bir başka gelişme de FETÖ'nün siyasi kanadı oldu.
Çünkü;
MHP lideri Bahçeli, darbenin siyaset ayağının mutlaka bulunması gerektiğini söyleyip, altı çizilecek o sözü söyledi.
"MHP'nin içinde" dedi "Var olan FETÖ'cüleri biliyorum. Partimizin içinde olan da var, ayrılanlar da var"
İşte;
Bu sözler
Türkiye'nin 3. büyük partisinde bile FETÖ'cülerin olduğunu açıkça gösteriyorsa, FETÖ'cüler iktidar partisinde yani "AK Parti'de nasıl olmaz" sorusuyla birlikte "Neden siyasi operasyon yapılmıyor" merakını bir kez daha kafalara kazımış oldu.
Yarın akşam sandıktan ne çıkar elbette bilinmez ama.
Gerçek olan şu ki;
Böylesine büyük seçime 24 saat kala Bahçeli'nin ardı ardına yaptığı açıklamalar, hiç de sıradan ve rastgele söylenmiş açıklamalara benzemiyor ki, bu da akıllara başka şeyler getiriyor.