Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
SEÇİME 45 GÜN KALA BURSA'DAKİ ADAYLARA ŞİMDİDEN MAL BEYANI ÇAĞRISINDA BULUNDU
14 Şubat 2019 Perşembe, 07:21

Yerel seçime;
Geri sayım sürerken, sürpriz teklif, önceki akşam AS TV'de canlı yayın "Platform"da geldi.
Programımızın;
Daimi yorumcuları olan AK Partili Hayrettin Çakmak, CHP'li Gürhan Akdoğan, MHP'li Arif Demirören ve İYİ Partili Hasan Toktaş'la yerel ve ulusal siyasi gelimeleri tartışıyorduk ki, partinin eski il başkanlarından Akdoğan farklı bir çıkış yaptı.
Ve;
Bursa'daki tüm partilerin belediye başkan adaylarına seslenerek "siyasetin finansmanı" çağrısında bulundu.
Seçimlerde;
"Kimin ne kadar harcadığının" bilinmesi gerektiğini anlatan Akdoğan, bu sözlerinin ardından da, yine tüm belediye başkan adaylarına mal varlığı açıklama çağrısı yaptı.
Canlı yayında;
Toplumun gözü önünde olup belediye başkanlığı koltuklarına aday olanların şeffaf olması ve hesap verebilir olması gerektiğini anlatan Gürhan Akdoğan, başta AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'li belediye başkan adaylarının, Bursalılar'a mal varlıklarını göstermesi gerektiğini savundu.
Akdoğan, şunu da söyledi:
"Bunu ben yaptım. 2004 seçimlerinde yaptım.
AK Parti adayı rahmetli Hikmet Şahin, CHP adayı olarak ben ve DSP adayı olarak Ali Arabacı, ilkesel düşünüp, Bursalılar'a mal varlıklarımızı açıkladık.
Şimdiki adayların da, eğer bir şeyler gizleyip, korkmuyorlarsa ve Bursalılar'a hesap verebileceklerini düşünüyorlarsa, mal varlıklarını açıklamaları gerekir"
Sonra da;
Sözlerine şöyle sürdürdü:
"Biz bundan 15 sene önce 3 aday, bunu açıklamakla hiçbir şey kaybetmedik.
Bu ülke, bu Bursa ancak böyle düzelir.
Böyle olursa demokrasi gelişir"
Kuşku yok ki;
Böylesine büyük seçimler öncesinde hem siyasetin finansmanı, hem de kişisel mal varlıklarının kamuoyu ile paylaşılması önemli.
Başta;
Büyükşehir ve merkezdeki ilçe belediye başkan adaylarının, Akdoğan'ın açıkça yaptığı bu mal beyanı çağrısına şimdi nasıl cevap verecekleri merak konusu.
Malum.
Kamudaki bazı koltukların, bazı insanları en başta maddi olarak nasıl değiştirdiği bilinen bir gerçek.
Bakalım;
Bursa'da 15 yıl önce başlayan bu uygulama, bu seçimlerde AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP adaylarında nasıl bir etki yaratacak?

ERDURSUN'A GÖRE YILDIRIM'IN KADERİ AK PARTİ SEÇMENİNDE

CHP'nin;
Yıldırım Belediye başkan adayı Özgür Erdursun, meclis üyeliği listesinde CHP'nin ilk sıra adayı olan Şahin Sevinç'le dün Sönmez Medya'nın konukları arasındaydı.
Yoğun ziyaretçi trafiği arasında görüştüğümüz CHP adayı Erdursun, seçime dair oldukça umutluydu.
Sohbetimizde;
Yıldırım'ın büyük bir hızla "varoş merkezi" haline dönüştüğünü, insanların zor şartlarda yaşadıklarını ve bu makus talihin değişmesi gerektiğini anlatan Erdursun, ilçeler arasındaki bu yaşam farkı nedeniyle artık AK Parti seçmeninin de farklı düşündüğünü söyledi.
Doğu ve;
Güneydoğu'dan göçte, Bursa'da ilk adresin Yıldırım olmasının nedenlerinin en başında kötü yaşam biçimleri bulunduğunu anlatan Erdursun, bu seçimde Yıldırım'a el atılmaması halinde, Yıldırım'ın kaderinin değişmesinin de imkansızlaşacağını söyledi.
Bu yönde;
Yıldırım'da değişim için AK Parti seçmeninden de destek gördüklerini ve Yıldırım'ın kaderini AK Partililer'in değiştireceğini belirten Erdursun'a göre, Yıldırım'da bir yerel yönetim değişikliği sürpriz olarak görülmemeli.

OY HEDEFİNİ BU KEZ YÜZDE 60'A ÇIKARDI

Bursa'da...
Osmangazi tarihinde;
Üst üste 3. kez belediye başkan adayı gösterilerek bir rekora imza atan ilk isim oldu, Mustafa Dündar.
Dündar;
2014'teki son seçimde yüzde 47 oy almıştı.
Şimdi ise;
31 Mart yerel seçimlerinde hedefini yüzde 60'a çıkardı.
Tabii bunu da;
İttifak ortağı MHP'nin yüzde 12'lik oyuna dayanarak açıkladı.
Haliyle;
Osmangazi'deki tüm MHP'liler de AK Partili Başkan Dündar'a oy verirse, toplam hemen hemen yüzde 60'a ulaşıyor.
Dündar'ın yüzde hedefi, ciddi bir hedef.
Zaten olur da;
Osmangazi'den AK Parti'ye Başkan Dündar'ın hedeflediği yüzde 60 oy çıkarsa, Büyükşehir de hemen hemen garantilenmiş oluyor.