Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
YENİ PARTİ/PARTİLER İÇİN İSTİFALARIN YAŞANDIĞI AK PARTİ'NİN BURSA KANADINDA İSTİFA SAYISI KAÇ?
07 Ekim 2019 Pazartesi, 07:59

Henüz;
Net olmamakla birlikte, AK Parti'den ayrılan eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın, 20 Kasım'da aktif siyaset sahnesine çıkacağı söyleniyor.
Keza;
Benzer şekilde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da parti kurma çalışmaları sürüyor.
Bu yönde;
Bir süredir de istifalar yaşanıyor AK Parti'de.
Bazı eski bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu bazı AK Partililer, partilerinden ayrılıyorlar.
Aktarılanlara göre;
Geçen yıl 6. büyük kongre öncesinde -yurt genelinde- 10 milyon 719 bin olduğu açıklanan AK Parti'nin üye sayısı, 9 milyon 874 bine indi.

Malum.
Bursa teşkilatı, AK Parti'nin en büyük 4. teşkilatı.
Açıklananlara göre Bursa'da 350 bin AK Parti üyesi var.
Türkiye genelinde;
Yeni parti/partiler için istifalar yaşandığına göre, 4. büyük teşkilatta da istifaların yaşanabilmesi gayet doğal.
Bu soruyu;
Geçenlerde AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman'a yönelttik.
Ve;
Bursa'da istifalar olup olmadığını, oluyorsa da bu sayının kaça ulaştığını sorduk.
Önce;
Ellerinde net bir sayı olmadığını söyledi.
Sonra da;
Ölümler, istifalar, mükerrer üyelikler ve adres taşımaları nedeniyle üye sayılarının anında bir çerçeveye girmediğini anlatıp, e-devlet üzerinden yapılabilen istifaların da, kendi ekranlarına düşmediğini aktardı.
Yine de;
Kendilerini veya partilerini rahatsız edici bir istifa olmadığını belirten Salman, yeni oluşumların, AK Parti'ye zarar vermeyeceği kanaatinde.
Bu arada;
Eli kulağında diyebileceğimiz bir istifa haberi de açıklanmak üzere.
Yakın zamanda;
AK Parti Bursa eski milletvekili Cemalettin Kani Torun, parti kurma hazırlığındaki Ahmet Davutoğlu ekibine katılmak üzere, AK Parti'den istifa etmişti.
Kulağımıza gelenlere göre;
2011 seçimlerinde AK Parti'den Bursa milletvekili seçilen eski Telekom İl Müdürü Mustafa Öztürk de, AK Parti ile bağlarını koparmak üzere.
Çevresine;
AK Parti'nin, "kuruluş rotasından çıktığını" söyleyen ve yeni oluşumla ilgili görüşmelerinin de sonuna geldiğini duyduğumuz Öztürk'ün "bugün yarın" istifasını göndereceği belirtiliyor.
Yine;
Öztürk'ün yöneleceği yeni oluşumun da, Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı ekip olduğunu paylaşmış olalım.

HERKESTEN OY İSTEMİYORLAR

Son genel seçimde;
Yapılan ittifakla İYİ Parti listesinden Afyon milletvekili seçilen Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da yüzde 40+1 tartışmasına katıldı.
Elimize;
Dün ulaşan açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye'ye uymadığını ve yüzde 40+1'in de "AK Parti'yi kurtarmaya yetmeyeceğini" savunuyordu.
Bir de;
Her an bir erken seçim olacakmış gibi çalıştığı görüldü Demokrat Parti'nin.
Keza; İllere gönderilen siyasi çalışmalarda "Biz Demokrat Partiyiz herkesten oy istemeyiz" mottosu işleniyor ki hayli ilginç. Örneğin;
Afişlerde "Hayvanlara eziyet edenlerin oyunu istemiyoruz", "Trafik magandalarının oyunu istemiyoruz", "Çocuk işçi çalıştıranların oyunu istemiyoruz", "Kadın dövenlerin oyunu istemiyoruz", "Yurdunu sevmeyenin oyunu istemiyoruz" ifadeleri yer alıyor.

DEMİRÖZ: ELEKTRİK ZAMMI TARIMI ÇOK KÖTÜ VURACAK

İlhan Demiröz;
TMMOB Zirat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu, sonrasında Bursa Akademik Odalar'ın Dönem Sözcülüğü'nü de üstlendi.
2011 yılındaki genel seçimde de CHP Bursa Milletvekili olarak TBMM'ye girdi.
CHP'de halen aktif bir görevi olmasa da üretmeye çalışıyor.
Demiröz'ün;
Son dikkat çektiği, enerji zamlarının yansımasına dairdi.
Son iki ayda elektriğe gelen yüzde 32'lik zammın sadece konut ve sanayiyi vurmadığını, sulama birliklerini de vurduğunu anlatan Demiröz, bu birliklerin elektrik faturalarından kaynaklı borçlarını ödeyemez duruma geldiğini belirterek, tarım iş kolunun da enerji zammından direkt etkilendiğini belirtip, sebze ve meyve fiyatlarında oluşabilecek zamlar için uyarıda bulundu.