Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yüksek siyasi tansiyon gözleri Bursa'daki bayramlaşmaya çevirdi
27 Ağustos 2017 Pazar, 07:38

Türkiye;
İdari izinlerin de eklenmesiyle birlikte toplam 10 gün sürecek olan Kurban Bayramı tatiline girdi.
Ne var ki;
TBMM tatilde olmasına karşın, siyaset dünyasında tansiyon son günlerde fazlasıyla arttı.
AK Parti ile CHP arasında "atlet" tartışmasıyla başlayıp FETÖ konusunda tavan yapan siyasi tansiyona, MHP'nin de Kuzey Irak'ta yapılacak olan referandumu baz alıp bunu savaş sebebi göstermesiyle, iç siyaset oldukça gerginleşti, hareketlendi.
İşte;
Böyle bir noktada, gözler de, siyasi partilerin bir klasiği olan bayramlaşma törenlerine çevrildi.
Bu noktada;
Bursa'da da partilerin bayramlaşma törenleri belli oldu.
Planlamaya göre;
İktidar partisi AK Parti, alışık olunduğu üzere yine Merinos'ta bayramlaşacak.
Kurban Bayramı'nın 2. günü olan 2 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'te buluşacak olan AK Partililer için bu bayramın bir başka özelliği de olacak.
Nitekim...
Hem;
Kabinede yer alan tek Bursalı isim olan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun yeni sıfatıyla katılacağı ilk bayramlaşma töreni olacak...
Hem de;
AK Parti'nin çiçeği burnunda İl Başkanı Ayhan Salman'ın başkanlığında düzenlenecek ilk bayramlaşma töreni olacak.
Bu nedenle;
AK Parti'nin bu bayramlaşma töreninin, biraz daha farklı, daha katılımlı ve daha meraklı gözlerle dolu olması bekleniyor.

***

Yine;
AK Parti ile büyük bir gerginlik içinde olan anamuhalefet partisi CHP'nin Bursa kanadı da, bayramlaşma töreninin yerini değiştirmedi.
Planlamaya göre;
CHP'liler de bayramın 2. günü olan cumartesi günü saat 11.00'den itibaren, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı simgeleyen İhsaniye'deki "Üç Fidan Anıtı"nın bulunduğu alanda buluşacaklar.
Bu buluşmanın bir başka özelliği de olacak ki o da, gördüğü tedavi nedeniyle uzun zamandır parti çalışmalarına katılamayan İl Başkanı Şadi Özdemir'in, bu buluşmada bulunacak olması.

***

Öte yandan;
Bursalı MHP'lilerin bayramlaşma programı da belli oldu.
Buna göre;
MHP'liler de İl Başkanı Tevfik Topçu başkanlığında bayramın 3. günü olan 3 Eylül Pazar günü saat 14.00'te Kültürpark Orman Çay Bahçesi'nde buluşacaklar.
Bu buluşmaya;
Partinin Bursalı Genel Sekreteri İsmet Büyüktaman'ın da katılması beklenirken, MHP'deki gündemin, "Meral Akşener ayrışmaları" nedeniyle, parti içine yönelik mesajlar olması bekleniyor.