1 Suriyeli vuruldu, 5 askerin silahına el kondu
Kilis'te, jandarma ekipleri dün sabah Suriye'den Türkiye'ye gelen ve uyarıya rağmen geri dönmeyen araca uyarı ateşi açıldı.Uyarı ateşinin ardından araç Suriye'ye dönerken, Kilis Devlet Hastanesi'ne gelen 1 Suriyeli, kendisini askerlerin vurduğunu iddia etti. Yaralı Suriyelinin tedavisine başlanırken, askeri savcılık sınır hattında görevli 2'si uzman çavuş 3'ü er 5 askerin tüfeklerine el koydu.
GÜNDEM , 10 Haziran 2014 Salı, 21:24
1 Suriyeli vuruldu, 5 askerin silahına el kondu

Dün Sabah saat 07.15'de Suriye sınırındaki Kilis'in Havuzlubahçe Köyü yakınlarında meydana gelen olaya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı internet sayfasında şu açıklamaya yer verildi:

"Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 1'inci Hudut Alay Komutanlığı (Havuzlubahçe/Kilis) Öncü Hudut Karakol sorumluluk sahasında, Suriye'den Türkiye'ye doğru bir aracın hudut hattına yaklaştığı tespit edilmiştir. Tespit edilen bu durum üzerine, unsurlarımız tarafından 'Dur' ikazında bulunulmuş, aracın 'Dur ikazına uymaması üzerine uyarı ateşi açılmış ve araç Suriye istikametinde bölgeden uzaklaşmıştır. Bilahare yaralı Suriye uyruklu bir şahsın, askerler tarafından vurulduğunu iddia ederek Kilis Devlet Hastanesine getirildiği ve hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirilmiştir. Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı Askeri Savcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup, hudut unsurlarında görevli iki uzman çavuş ve üç ere ait G-3 piyade tüfeklerine el konulduğu belirtilmiştir."

ASKER ATEŞE ATEŞLE KARŞILIK VERDİ

Öte yandan yine dün sabah Suriye tarafından gelen ve 'dur' ikazı üzerine ateş açan gruba asker ateşle karşılık verdi. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde; askerin karşılık vermesiyle sonlandırılan kaçakçılık girişimi ise şu şekilde anlatıldı:

"Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 1'inci Hudut Alay Komutanlığı (Öncüpınar/Kilis) Şimşek Hd.Krk. sorumluluk sahasında, 09 Haziran 2014 günü saat 08.45 sularında, Suriye'den Türkiye'ye doğru mayınlı saha içerisinde duvar engeline yaklaşan malzeme yüklü 8 adet Jeep ve Türkiye tarafında bekleyen 7 adet jeep tespit edilmiştir. Tespit edilen bu durum üzerine, hudut unsurlarımız tarafından araçlara 'Dur' ikazında bulunulmuş, 'Dur' ikazına uymayan Suriye tarafındaki söz konusu araçlardan, unsurlarımızın üzerine hedef gözetmeksizin ateş açmıştır. Açılan ateşe unsurlarımız tarafından derhal ateşle karşılık verilmiş olup, Türkiye ve Suriye tarafındaki söz konusu araçlar geldikleri istikamette kaçarak bölgeden uzaklaşmıştır."

SURİYELİLER HASTANEDE OLAY ÇIKARDI, ASKERLERE SALDIRDI

Yaralı Suriyeli'nin sınır hattında kendisini askerlerin vurduğunu söylemesi üzerine, hastanede tedavi gören Suriyeliler, askerleri tartakladı.
Dün sabah saatlerinde hastane bahçesinde meydana gelen 3 askerin hafif yaralandığı ve güvenlik güçlerinin müdahalesi ile son bulan olayda 2 Suriyelinin gözaltına alındığı bildirildi. Yetkililer, sınırda askerlerin kurşununa hedef olarak yaralandığını iddia eden Suriyelinin, kendi imkanlarıyla geldiği Kilis Devlet Hastanesi'nde, tedavi gören veya refakatçi olarak bulunan Suriyelilere kendisini askerlerin vurduğunu söylediği; bu sırada olaya ilişkin hastaneye gelen askerlere mukavemette bulunulduğunu kaydetti. Yetkililer, Suriyeli 40-50 kişilik grubun fiziki müdahalesinde 3 askerin hafif yaralandığını ve gerginliğin kısa sürede sonlandırıldığını bildirdi. Olayda askerlere fiziki müdahalede bulunduğu saptanan Suriye uyruklu 2 kişinin ise gözaltına alındığı ve İl Jandarma Komutanlığı'nda sorgulandığı belirtildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI; 6 KİŞİ ARANIYOR

Askerler ile Suriyeli kaçakçılar arasında dün meydana gelen çatışmada yaralanan kaçakçının yakınlarının hastaneye gelerek askerleri tartaklaması olayının ardından Kilis Valiliği'nden yazılı açıklama geldi. Gözaltına alınan kişi sayısının 3 olduğu ve olayla ilgili 6 kişinin de arandığı belirtilen açıklamada şöyle:
"09.06.2014 günü sabah saatlerinde sınır birlikleri ile kaçakçılar arasında meydana gelen çatışma sonrası yaralanan (1) Suriyeli kaçakçının Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavisi esnasında, hastaneye gelen Türk ve Suriyeli bir grup hastanede tedavi amaçlı bulunan (2) askeri personele saldırmıştır. Güvenlik güçlerimiz olaya anında müdahale edip, (3) saldırganı olay mahallinde yakalayarak adli mercilere sevk etmiştir. Olaya karışan ve kimliği belirlenen (6) kişinin de yakalanma çalışmaları halen devam etmektedir. Saldırıya uğrayan askeri personel ayakta basit tıbbi müdahale yapılarak taburcu edilmiştir." 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR