11 yaşındaki çocuklara iyi gelin olma eğitimi
5. sınıflar için hazırlanan Sosyal Bilgiler dersi rehber kitabında, henüz sadece 11 yaşında kız öğrenciler için önerilen etkinliklerde, "Kınanın gelin olacak kızın yeni evine bağlı kalacağını sembolize etmek üzere yakıldığını söyleyiniz" gibi ifadeler bulunması tepki çekti.
GÜNDEM , 13 Haziran 2014 Cuma, 17:47
11 yaşındaki çocuklara iyi gelin olma eğitimi

5. sınıf öğrencisi olan kız çocuklarına nasıl 'iyi gelin' olacaklarının öğretildiği ortaya çıktı. Sosyal Bilgiler dersi için öğretmenlere rehber olmak üzere hazırlanan Pasifik Yayınlarına ait Öğretmen Kılavuz Kitabında, "Kınanın gelin olacak kızın yeni evine bağlı kalacağını sembolize etmek üzere yakıldığını, gelinin evinin ve kocasının yoluna gerekirse kurban olacağının vurgulandığını söyleyiniz" deniliyor.

4+4+4 Eğitim Yasasının ardından kamuoyunda 'küçük gelin' tartışması yaşanmış, yeni sistemin 'küçük gelinler' yaratacağı iddiaları uzun süre gündemi meşgul etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 2011 tarihli kararıyla 2012-2013 öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle 'ders kitabı' olarak kabul edilen ve Pasifik Yayınlarına ait olan Sosyal Bilgiler Öğretmen Kılavuz Kitabı'nın "Adım Adım Türkiye " başlıklı ünitesi öğretmenlerin tepkisini çekti.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre öğretmenler, “kız çocuklarını gelin olmaya özendirdiği” ve “evinin ve kocasının yoluna ölmeleri gerektiği mesajı verildiği” gerekçesiyle ders kitabında önerilen bu etkinliklere tepki gösteriyor.


GELİN PROVASI

2. ünitede 'Kültürümüz Zenginliğimizdir' konu başlığı altında öğrencilere Anadolu'da Gelin Kına Gecesi etkinliği yaptırılması isteniyor. Okula 6 yaşında başladığı varsayılan bir kız çocuğu, 11 yaşında 5.sınıf öğrencisi oluyor. İşte kitapta 11 yaşındaki kız çocuğuna bu etkinliğin şu şekilde yaptırılması öneriliyor:

- Kız öğrencilerinizden birine gelin rolü veriniz.
- Diğer kız öğrencileriniz, bölgenize ait ya da ders kitabındaki (s.40) kına türküsünü seslendirsinler.
- Gelin olan öğrencinizin başına kırmızı yazma örtünüz. Öğrencilerinizden kına türküsü söylenirken gelinin eline kına yakılmasını canlandırılmasını isteyiniz.
- Kına gecelerinin genellikle gelin olacak kızın evinde kaldığı son gece yapıldığını, bu gecelerde yöresel kıyafetler giyildiğini belirtiniz.
- Erkek evinde de erkek kınası yakıldığını söyleyiniz.


GELİN, EVİNİN VE KOCASININ YOLUNA GEREKİRSE KURBAN OLUR!

- Öğrencilerinize, kınanın gelin olacak kızın yeni evine bağlı kalacağını sembolize etmek üzere yakıldığını, gelinin evinin ve kocasının yoluna gerekirse kurban olacağının vurgulandığını söyleyiniz.
- Öğrencilerinizden katıldıkları kına geceleri hakkında bilgi vermelerini isteyiniz.
- Etkinliği yöresel kıyafetler, gerçek kına vb. kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR