13 çocuk feci şekilde öldü
Myanmar'da Budistlerin kundaklamış olduklarından şüphelenilen külliyede çıkan yangında 13 kimsesiz çocuk feci şekilde can verdi.
DÜNYA , 02 Nisan 2013 Salı, 12:13
13 çocuk feci şekilde öldü

Myanmar'ın başkenti Yangon'da kimsesizlerin kaldığı külliyede çıkan yangında 13 çocuk yaşamını yitirdi.

Yetkililer, kentin doğu kesimin yer alan bir cami, bir okul ve bir de yatakhaneden oluşan külliyede çıkan yangına elektrik sistemindeki kısa devrenin neden olduğunu ileri sürdüler.

Yaklaşık 75 çocuğun kaldığı külliyede yangın çıktığı sırada zemin katta uyuyan çocukların kaçtığını, birinci kattaki odada kalan 16 çocuktan 3'ünün pencereden atlayarak kurtulduğu, merdivenlere yönelen diğerlerinin ise yanarak öldüğünü açıklandı.Yangın, itfaiyecilerin yoğun çabaları sonucu söndürüldü.

YANGINDAN BUDİSTLER SORUMLU TUTULUYOR

Yangından Budistleri sorumlu tutan Müslümanların, külliye önünde toplanmaya başlaması üzerine yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Müslüman Gençler Örgütü'nden Zaw Min Htun, binada yanmış kablo görmediklerini, sigorta kutusunun da sağlam olduğunu ileri sürdü.

OLAY BİR AN ÖNCE AYDINLATILMALI

Külliyenin yakıldığını, masum çocukların katledildiğini belirten Zaw Min Htun, yetkililere olayı bir an önce aydınlatmaları çağrısında bulundu.

Myanmar'ın batısında bulunan Rakhine (Arakan) eyaletinde Müslüman ve Budist gruplar arasında çıkan çatışmalar, çok sayıda kişinin ölümüne, yaklaşık 10 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kalmasına yol açmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR