23 Nisan'ın ilk töreni Anıtkabir'de
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi. Başbakan Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle törene katılmadı. Protokol değişikliği nedeniyle ilk törende çocuklar da yer almadı.
GÜNDEM , 23 Nisan 2013 Salı, 11:18
23 Nisan'ın ilk töreni Anıtkabir'de

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında ilk tören Meclis'teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Bu törenin ardından Anıtkabir’de tören düzenlendi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bazı bakan ve milletvekilleri Aslanlı Yol'dan geçerek, Atatürk'ün mozolesinin önüne geldi.

Cemil Çiçek'in, Atatürk'ün mozolesine "TBMM Başkanı" yazılı çelengi koyması ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

TBMM Başkanı Çiçek, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 93'üncü kuruluş yılında, emanetinizin emin ellerde olduğunu ifade etmek için Başkanlık Divanı üyeleriyle birlikte huzurunuzdayız.

Bize bıraktığınız emanetler ve kazandırdığınız değerler nedeniyle sizlere şükran borçluyuz. İlkeleriniz doğrultusunda ülkemizi huzurlu ve mutlu kılma hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Birlik ve beraberliğimizin en büyük teminatımız olduğu bilinciyle ülkemizin geleceğini aydınlık kılmak için bütün gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Ülkemizin çağdaşları arasında en önlerde yer alması, insan hak ve hürriyetlerinin kökleşip kurumsallaşması, halkımızın refah ve huzurunun artması en önemli hedefimizdir. Bize bıraktığın emaneti hedefine ulaştırmak için bundan sonra da inançla ve azimle çalışmaya devam edeceğiz. Aziz ruhunuz şad olsun."

ÇOCUKSUZ BAYRAM

Bu arada, protokol sıralamasında yapılan değişiklik nedeniyle törende bu yıl çocuklar yer almadı.

Anıtkabir, saat 10.00'dan itibaren vatandaşların ziyaretine açıldı.

BAŞBAKAN KATILMADI

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'deki törenlere sağlık sorunları nedeniyle katılamadı.

Doktorlarının ses kısıklığı rahatsızlığının tedavisi sürecinde Başbakan Erdoğan'a, rüzgarlı havaya çıkmaması uyarısında bulunduğu için Anıtkabir'deki törene katılamadığı öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR