4. Yargı Paketi yasalaştı
4. Yargı Paketi olarak bilinen, İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.
GÜNDEM , 11 Nisan 2013 Perşembe, 21:11
4. Yargı Paketi yasalaştı

TBMM Genel Kurulu'nda, ''4. Yargı Paketi'' olarak bilinen, İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Kanunla, terör örgütünün propagandasını yapanlara, bildiri veya açıklamalarını basıp yayınlayanlara ceza verilmesinde, ''cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemleri meşru gösterme, övme ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik etme'' şartı getiriliyor.

AİHM'in kesinleşmiş ihlal kararları, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ndeki davalarda da yargılamanın iadesi sebebi olarak kabul edilecek.

Kamulaştırma bedelinin geç ödenmesinden dolayı açılan davanın 4 ay içinde sonuçlandırılamaması halinde, hesaplanacak kanuni faiz hak sahibine ödenecek.

Terör örgütlerinin bildiri ve açıklamalarını basıp yayınlayanlar, propagandasını yapanlar ve yasa dışı toplantı ve gösterilere katılanlar, ayrıca "Terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmayacak.

İşkence suçlarında zaman aşımı işlemeyecek.

İhaleye fesat karıştırmanın 5 yıldan 12 yıla kadar olan cezası, 3 yıldan 7 yıla indirilecek.

Tasarının yasalaşmasının ardından TBMM Danışma Kurulu önerisi kabul edildi. Buna göre TBMM Genel Kurulu yarın çalışmayacak. Başkanvekili Sadık Yakut, birleşimi 16 Nisan salı saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR