40 yaş üstü dikkat! Kör edebilir
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Şeyda Uğurlu, halk arasında "Göz Tansiyonu" ya da "Karasu Hastalığı" olarak bilinen Glokom’un körlüğe varan sonuçlar doğurabileceğini söyledi.
SAĞLIK , 13 Mart 2015 Cuma, 17:00
40 yaş üstü dikkat! Kör edebilir
Glokom’un sinsi seyreden bir göz tansiyonu hastalığı olduğunu, hastaların ileri görme kaybı yaşadığında kendilerine başvurduğunu söyleyen Doç. DR. Uğurlu, erken müdahalenin önemine dikkat çekti. Doç. Dr. Uğurlu, aksi takdirde göze verdiği zararın geri döndürülemediğini, körlüğe sebep olabildiğini kaydetti.

Glokom’un nadiren ağrılı bir tablo ile kendini gösterdiğini belirten Doç.Dr. Uğurlu, gelişmiş ülkelerde dahi hastaların yüzde 50’ ye yakınının hastalığı farkedemediğini söyledi.

Doç. Dr.Uğurlu, "Glokom’un seyrek görülen kapalı açılı tipinde göz tansiyonu aniden çok yükselir. Gözde kızarıklık, ağrı, bulanık görme, ışıklar etrafında renkli halkalar görme, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri olur. Ancak Glokom tiplerinin büyük çoğunluğu açık açılı tipte olup bu grup hastalarda hiçbir belirti görülmez. Bu nedenle 2015 yılı Glokom haftasının teması ’Görünmez Glokomu Yenelim’ olarak seçilmiştir" dedi.

Doç. Dr.Uğurlu, 40 yaş üzerindeki bireylere rutin göz muayenesi olmaları tavsiyesinde bulundu. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR