600 bin liralık canlı bomba!
Gaziantep'te dün DEAŞ’ın hücresine yapılan bir operasyonda canlı bomba Mehmet Kadir Cebael’in kendini havaya uçurmasıyla 3 polis şehit oldu. 10 Ekim Ankara Gar eyleminin sanıklarından olan Cebael’in başına İçişleri Bakanlığı tarafından 600 bin lira para ödülü konulduğu ortaya çıktı.
GÜNDEM , 17 Ekim 2016 Pazartesi, 11:17
600 bin liralık canlı bomba!
10 Ekim’de Ankara Gar saldırısı sonrasında hazırlanan iddianamenin 12. sanığı olan Mehmet Kadir Cebael örgütün üst düzey yöneticileri arasında yer alıyordu.

Saldırı sonrasında örgütün Gaziantep’teki bir hücresine yapılan baskında Cebael’e ait parmak izleri ortaya çıktı. Polisten kaçan Cebael hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Örgütün Gaziantep sorumlusu olarak bilinen Yunus Durmaz’ın bilgisayarında bulunan belgelerde Cebael’le ilgili bilgiler yer alıyordu.

Ankara iddianamesinde Cebael ile ilgili şu ifade kullanıldı:
''Belgeler incelendiğinde; Şüphelinin DEAŞ Silahlı Terör Örgütünden, Yunus Durmaz'dan düzenli maaş aldığı, 3056.docx isimli belgeye göre şüphelinin eylem yapılacak hedefe malzeme hazırlıkları yapmak, ameli (eylemi)  yapacak olanlara patlayıcı devresi vermekle görevlendirildiği, Yeni Microsoft Office Word Belgesi.(8).DOCX isimli belgeye göre mütefeccirat (bomba ve patlayıcı) işlerinde görevlendirildiği anlaşılmıştır. Güvenlik kamera görüntüleri izleme tutanağı ve dijital materyallerden elde edilen belgeler incelendiğinde, şüphelinin herkesin giremediği örgütün hücre evine girme yetkisinin olduğu ve eylem yapılacak hedefe malzeme hazırlıklarını yapmak ve ameli (eylemi) yapacak olan kişilere patlayıcı devresini vermekle görevlendirildiği anlaşılmıştır.’’

BAŞINA 600 BİN LİRA PARA ÖDÜLÜ KONULMUŞTU

10 Ekim Ankara Gar saldırısının faillerinden olan Mehmet Kadir Cebael, İçişleri Bakanlığı tarafından geçen yıl hazırlanan ‘terörle arananlar’ ihbar sitesindeki ‘turuncu’ listede yer alıyordu. Cebael’in başına bakanlık tarafından 600 bin lira para ödülü konuşmuştu. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR