682 fezleke savcılıklara gönderildi! Savcılardan ilk çağrı
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü 139 milletvekili hakkında hazırlanan söz konusu 682 fezlekenin tamamını ilgili savcılıklara gönderdi. Savcılara gönderilen fezlekelerle ilgili ilk çağrı da geldi. HDP Muş millletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özhan savcılığa ifade vermeye çağrıldı ancak her iki isim de ifade vermeye gitmedi.
GÜNDEM , 22 Haziran 2016 Çarşamba, 12:20
682 fezleke savcılıklara gönderildi! Savcılardan ilk çağrı
Adalet Bakanlığında bekleyen ve aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel BaşkanlarıSelahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 57 milletvekili hakkında hazırlanan 117 dosyanın savcılıklara iade edildiği 10 Haziran'daTBMM'den bakanlığa iletilen 139 milletvekili hakkındaki 682 dosyayla ilgili de bakanlıktaki işlemler tamamlandı.
 
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü 139 milletvekili hakkında hazırlanan söz konusu 682 fezlekenin tamamını ilgili savcılıklara gönderdi. Böylece hem bakanlık hem de TBMM'dekilerin iletilmesiyle çeşitli suçlardan 152 milletvekili hakkındaki 799 dosyanın tamamında söz yargıya geçti.
 
İKİ VEKİL SAVCILIĞA ÇAĞIRILDI
 
HDP Muş milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özhan savcılığa ifade vermeye çağırıldı ancak her iki isim de ifade vermeye gitmedi.

SAVCILIKLARDAKİ SÜREÇ
 
Başsavcılıklar her bir fezlekeyle ilgili ayrı soruşturma başlatacak. Soruşturmalar, Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu hükümleri uyarınca ve Adalet Bakanlığının genelgesi doğrultusunda başsavcılar veya başsavcı tarafından görevlendirilecek vekillerince yürütülecek. Dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği devam edecek. Dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili, sadece dokunulmazlık hangi iddia için kaldırılmışsa o iddiadan yargılanacak.
 
Hakkında iddianame hazırlanan ve dava açılanlar yargılanacak. Davalar, isnat edilen suçlara göre görevli mahkemelerde görülecek.
 
 
ANAYASANIN 84. MADDESİ DEĞİŞTİRİLİYOR
 
"Milletvekilliğinin, kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur" hükmü uyarınca hakkındaki mahkumiyet kararı kesinleşenlerin milletvekilliği, kesin kararın TBMM Genel Kuruluna bildirilmesiyle düşecek.
 
"Dokunulmazlıklarının kaldırılması" istemiyle, biri bağımsız Ankara MilletvekiliAylin Nazlıaka, 29'u AK Parti, 57'si CHP, 55'i HDP, 10'u MHP'li olmak üzere 152 milletvekili hakkında fezleke yer alıyor.
 
Dosyaların partilere göre dağılımına bakıldığında da HDP 511, CHP 211, AK Parti 50 ve MHP 23 fezlekeye sahip. Bağımsız Milletvekili Nazlıaka'nın ise 5 fezlekesi bulunuyor. Nazlıaka hakkındaki dosyaların birinde CHP İstanbul Milletvekiliİlhan Cihaner de yer alıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR