AB'nin gerçek yüzü ortaya çıktı
AB üyesi 27 ülkenin, Avrupa Adalet Divanı'na gönderdikleri bir rapor, bu ülkelerin kamuoyu önünde farklı, perde arkasında farklı hareket ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.
GÜNDEM , 17 Ekim 2012 Çarşamba, 17:26
AB'nin gerçek yüzü ortaya çıktı

AB üyesi ülkelerin tamamı, Adalet Divanı'nın önümüzdeki ay ele alacağı Türklere vize serbestliği davası öncesi, Türkiye'ye yönelik vize uygulamasının sürmesi gerektiği doğrultusunda görüş bildirdi. Rapor, her fırsatta Türkiye'yle vizelerin kaldırılmasını amaçladıklarını belirten Portekiz, İtalya, İsveç, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerin Ankara'ya vermiş olduğu vize desteğinin de göstermelik olduğunu ortaya çıkardı.

Avrupa Adalet Divanı, Türklere vizesiz seyahat hakkı tanınması amacıyla açılan davayı 6 Kasım'da görüşecek. Türk vatandaşı Leyla Demirkan'ın açtığı dava üzerine toplanacak Avrupa Adalet Divanı'na üye ülkelerin tamamı, gönderdikleri savunmalarında vize uygulamasından yana olduklarını bildirdi.

Vize uygulansın tavrı alındı
Avrupa Adalet Divanı, davalı durumundaki üye ülkelerden savunmalarını istedi. 27 üye ülke de Adalet Divanına konuyla ilgili takındıkları tutumu yazıyla bildirdi. Tüm ülkeler, Avrupa Adalet Divanı'na Türklere vize uygulamasının devam etmesi görüşünde olduklarını bildirdi. Davanın Avukatı Dr. Rolf Gutmann üye ülkelerin tamamının da Türklere vize serbestliğine karşı çıktığını söylerken bunun kararda etkili olup olmayacağına ilişkin bir yorum yapamayacağını söyledi.

Avukat umutlu
Davanın Avukatı Dr. Gutmann "Dava 6 Kasım'da ele alınacak. Fakat bu tarihte herhangi bir karar çıkmayabilir. Davanın erteleneceğini düşünüyordum. 27 üye ülkenin tamamının vize uygulamasından yana olmasının alınacak kararda etkili olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz" dedi. Gutmann, mahkemenin bağımsızlığına işaret ederek, "Ben davadan vize muafiyeti çıkacağı yönünde umudumu koruyorum" dedi.

Berlin Mahkemesi karar veremedi
Stuttgart'ta yaşayan annesinin yanına gelmek isteyen Leyla Demirkan'a Almanya vize vermedi. Demirkan, hizmet almak ve hizmet sunmanın vize muafiyetinin dışında olduğunu ileri sürerek, Avukatı Gutmann aracılığıyla Almanya Dışişleri Bakanlığı aleyhine, seyahat özgürlüğünün kısıtlandığı gerekçesiyle dava açtı. Davayı görüşen Berlin Brandenburg Eyalet Yüksek Mahkemesi, tarafları dinledikten sonra karar alamadı ve konuyu Avrupa Adalet Divanı'na gönderdi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR