ABD'den flaş YPG açıklaması
ABD'nin DEAŞ ile mücadele temsilcisi Mcgurk "Bütün YPG güçleri yerel birimler eğitimi tamamlandıktan sonra Münbiç'ten ayrılıp Fırat'ın doğusuna geçecek" dedi.
DÜNYA , 16 Kasım 2016 Çarşamba, 10:49
ABD'den flaş YPG açıklaması
Obama'nın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi McGurk, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Dönüm noktası: Bütün YPG birimleri, DEAŞ'tan sonra güvenliğin sağlaması için yerel birimlere verilen eğitim tamamlandıktan sonra Menbiç'ten ayrılacak ve Fırat'ın doğusuna dönecek" ifadelerini kullandı. 

McGurk, devam ettiği mesajında, "Koalisyonumuz, DEAŞ'ın geri dönmemesini garantialtına almak için en iyi formül olarak, yerel güçleri kendi bölgelerini savunmalarını sağlayacak şekilde eğitmek ve desteklemekten gurur duyuyor" diye yazdı.
Terör örgütü ​DEAŞ kontrolündeki Menbiç'in geri alınması için başlatılan operasyon PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yürütülmüştü. 

Türkiye, Fırat'ın batısının kendilerinin 'kırmızı çizgisi' olduğunu belirterek, Ağustos ayında DEAŞ'tan geri alınan kentteki YPG'lilerin Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesini istiyordu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR