Af yok! RTÜK o kanalları kapattı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), lisans almadan izinsiz yayın yapan 29 kanalı kapattı, terör propagandası yapan 2 kanala da müeyyide uygulanmasını kararlaştırdı.
GÜNDEM , 27 Ağustos 2016 Cumartesi, 21:23
Af yok! RTÜK o kanalları kapattı
Üst Kurul, 17-24 Ağustos'taki toplantılarında lisans almadan izinsiz  yayın yapan ve ilaç olmadığı halde sağlığa iyi geldiği iddiasıyla ilaç, gıda  takviyesi, cinsel içerikli ürün satışı yapan, bahis sitesi ve canlı sohbet  hatları reklamı yapan kanallar ile  "ara-kazan", "bul-kazan" gibi oyunlar  oynatarak vatandaşı dolandıran kanalları ele aldı.
 
Bu kapsamda, Chinko TV, Plus Life, Sultan, Welat, Cmax, Awaza Kurdi,  TV Korku, Pix, Vizyon TV, Filght TV, Arti TV, Eskici TV, C Action TV, Raki TV,  Arabesk Melodi, Kuzey Türk, Cinemax, Can, Ful Aksiyon, Atlas TV, Acinema,  Animalbox, Sinemega, Tosun TV, Yeşil Vadi TV, The West, The Box TV, Tarz Moda TV  ve  Süper Halay'ın da dahil olduğu 29 kanal kapatıldı.
 
Özgür Gün TV ve Van TV'ye terör propagandasından ceza
 
Üst Kurul, terör propagandası yapılan kanalları da görüştü. Bu  kapsamda, Van TV'ye   6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın  Hizmetleri Hakkında Kanun'daki, "Yayın hizmetleri, terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin  korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini,  faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz." ve  "Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce  kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; …" ilkelerine; Özgür Gün TV'ye ise  "Irk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasi ve felsefi düşünce,  mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları  içeremez ve teşvik edemez." ilkesine aykırı yayın yaptığı gerekçeleriyle müeyyide  uygulanmasını kararlaştırdı.
 
RTÜK, vatandaşların BİMER, CİMER ve diğer yollardan yoğun şekilde  şikayet ettiği, izleyicileri para ödülü verme vaadiyle dolandıran ve bitkisel  ürün satışı yapan kanalları da affetmedi. Bu kapsamda da Farklı TV, Derya TV,  Maya TV, HTV ve Karadeniz Türk kanallarına çeşitli müeyyideler uyguladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR