AK Partili vekil önermişti...Başbakan Erdoğan vize vermedi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 28 Şubat sürecinde, ''başörtüsü'' nedeniyle üniversiteden atılanların KPSS'ye girmeksizin kamuda işe girebilmelerine imkan tanınması önerisine, ''Sınavsız olmaz. Onlar da sınava girmeli'' diyerek vize vermediği öğrenildi.
GÜNDEM , 11 Haziran 2014 Çarşamba, 13:30
AK Partili vekil önermişti...Başbakan Erdoğan vize vermedi

Erdoğan, dün partisinin grup toplantısının ardından Meclis'teki makamında bazı bakanlar, grup başkanvekilleri ve milletvekilleriyle görüştü. Edinilen bilgiye göre görüşmede Meclis'in çalışma takvimi, Genel Kurul'da geçen hafta Ak Partili milletvekillerinin devamsızlığı nedeniyle yaşanan sıkıntılar ile TBMM Plan Bütçe Alt Komisyonu'nda ele alınan torba kanun tasarısı üzerinde yapılan çalışmalar ele alındı.

Yargı paketinin Genel Kurul'daki geçen haftaki görüşmelerinde muhalefetin karar yeter sayısı ve yoklama taleplerinin karşılanmasında sıkıntı yaşanmış, bazı basın organlarında bu tablonun Ak Partili milletvekillerinin parti teşkilatlarında yaşanan görevden almalara yönelik tepkiden kaynaklandığını, vekillerin tepki nedeniyle Genel Kurul'a gelmedikleri yorumları yer almıştı. Erdoğan, görüşmede kurmaylarına Genel Kurul'da geçen hafta yaşanan sıkıntının neden kaynaklandığını sordu. Ak Parti Grup başkanvekilleri de tepkisel-organize bir tavrın sözkonusu olmadığını sıkıntının çok sayıda milletvekilinin yurtiçi ve yurtdışı seyahatte bulunmasından kaynaklandığını anlattı. Yurtdışında bulunan heyetlerin Türkiye'ye döndüğünü kaydeden Ak Parti kurmayları, bu hafta için bir sıkıntı olmayacağını ifade etti.

Yargı paketi, torba kanun, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin tasarının yasalaştırılmasının ardından Meclis'in tatile girmesi görüşünün benimsendiği görüşmede, Milli eğitim Bakanlığı'na öğretmen atamalarında kullanılmak üzere 40 bin yeni kadro ihdasını ve 35 bin kadronun 2014 atamalarında kullanılmasına imkan tanıyan hükümet tasarısının da torba kanuna eklenmesi kararı alındı.

Görüşmede 28 Şubat sürecinde, "başörtüsü" nedeniyle üniversiteden atılanların mağduriyetlerini gidermeye yönelik olarak, madencilerin özlük hakları ve taşeron sistemiyle ilgili önemli düzenlemelerin yanısıra kamu alacaklarıyla ilgili kapsamlı af düzenlemeleri içeren torba kanununa bir madde monte edilmesine yönelik önerge de değerlendirildi.

Ak Partili milletvekillerince hazırlanan önerge ile 28 Şubat sürecinde kılık kıyafeti nedeniyle üniversiteden atılanlardan öğrenci affıyla okullarına geri dönüp mezun olanların yaş sınırına takılmaksızın ve KPSS şartı aranmaksızın kamuda işe girebilmelerinin önü açılıyordu. Grup yöneticilerinin ağırlıklı bölümünce, "eşitlik ilkesine aykırılık oluşturur, sıkıntı yaratır" denilerek sıcak bakılmayan düzenleme konusunda son söz Erdoğan'a bırakıldı. Erdoğan'ın ise yaklaşık 100-150 kişiyi kapsayacak bu düzenlemeye, "Sınavsız olmaz. Onlar da sınava girsinler" diyerek vize vermediği öğrenildi. (Milliyet)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR