Akdoğan'dan flaş açıklama! Türkiye bu zirveyi bekliyor
Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da, HDP heyeti ile yapacağı kritik görüşme öncesi konuştu.
GÜNDEM , 17 Kasım 2014 Pazartesi, 11:23
Akdoğan'dan flaş açıklama! Türkiye bu zirveyi bekliyor
İşte Akdoğan'ın AA Editör Masası'nda yaptığı açıklamalardan satırbaşları

"EYLEMSİZLİK SADECE KARAKOL BASMAK DEĞİLDİR"

Gelinen aşamada HDP heyetiyle yeniden görüşmemiz, diyalog sürecinin başlamış olması önemli. Bu sürecin temel zemini, daha önce açıklanan eylemsizliğin tüm yönleriyle çok boyutlu olarak hayata geçmesidir. Eylemsizlik sadece karakol basmak değildir, her türlü şiddet ve asayiş olayı da 'terör eylemleri' başlığı altında değerlendirilmesi gereken olaylardır. Bu yüzden yol kesme, haraç alma, iş makinesi yakma her türlü eylem şekli, kırsalda veya şehir merkezinde, bunların hepsine son verilmesi ve tam anlamıyla gerçek bir eylemsizliğin hayata geçmesi temel zemindir.

"DEMOKRATİK YÖNTEMLE ÇÖZECEĞİZ"

Çözüm sürecinin temelini diyalog oluşturuyor. Ortada bir sorun varsa bu sorunun demokrasi yöntemiyle, demokratik sistem içinde çözmeye çalışacaksak "Elbette demokratik yöntemlerle çözeceğiz" görüşme, diyalog temas, çözüm sürecimizde en önemli yöntemlerden bir tanesi.

"TÜRKİYE ESKİ GÜNLERE DÖNEMEZ"

Kamu düzeni ve güvenliğinden taviz vermeden tek bir vatandaşımızı bile bölgede ezdirmeden, hepsinin hakkını, hukukunu koruyarak bu süreci devam ettirmek durumundayız. Şu anki öne çıkardığımız temel, öncelikli hassasiyet budur. Bunu da herkes doğru anlamalıdır. Bu 90'lara dönmek, eski Türkiye'ye dönmek anlamına gelmemektedir. Türkiye artık eski günlere geri dönemez.

"FARKLI BİR ÜLKENİN OLMASINI DOĞRU BULMUYORUZ"

Çözüm Süreci'ne üçüncü bir ülkenin müdahil olmasına yönelik taleplere ilişkin, "Bu süreç yerli bir süreç. Türkiye'nin kendi iradesiyle hayata geçirdiği bir süreç. Farklı bir ülkenin, mekanizmanın, sistemin, örgütün, yapının bunun içerisinde olmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye kendi imkan ve kabiliyetleriyle bu süreci devam ettiriyor.

"BAHANESİ KOBANİ OLAYLARI OLDU"

Örgüt, baskı ve şiddet uygulamadığı takdirde tutunamayacağını, halk desteğini kaybedeceğini düşünüyor. Bu yüzden de bundan vazgeçmek istemiyor. Bunun bahanesi de Kobani olayları oldu. Gelinen noktada görülmesi gereken bir irade. Yani sen bu işi yapmak istiyor musun, istemiyor musun? Bu baskı, şiddet, bölgede uyguladığın ceberut anlayış, bunu bırakacak mısın bırakmayacak mısın? Temel zemin budur. Bu olmadıktan sonra 'Biz çözüm istiyoruz' lafı boş bir laf olur. Bunun ön zemini, temel zemini bu olayların bırakılmasıdır.

Ayrıntılar geliyor...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR