'Akşamdan kalan' işsiz kalabilir
Meclis'in gündemine gelmesi beklenen yasa taslağıyla işyerine alkollü gelenlerin tazminatsız işten çıkarılabileceği öne sürüldü.
GÜNDEM , 18 Mayıs 2012 Cuma, 12:38
'Akşamdan kalan' işsiz kalabilir
TBMM'nin gündeminde olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Taslağı'ndaki bir madde tartışmalara neden oldu.

Taslakta bulunan İçki veya Uyuşturucu Madde Kullanma Yasağı'nı düzenleyen 84. Maddesi'nde yapılan bir değişik uyarınca işyerine alkollü gelmenin tazminatsız işten çıkarma nedeni sayılabileceği öne sürüldü.

Milliyet gazetesinin haberine göre; Alkollü İçki veya Uyuşturucu Madde Kullanma Yasağı'nı düzenleyen Madde'ye göre işyerine alkollü içki veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaklanıyor. Oysa yasanın yürürlükte olan halinde söz konusu bölüm 84. madde altında düzenleniyor.

Maddenin eski hali: "İşyerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaktır."

Maddenin yeni hali: "İşyerine alkollü içki veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaktır."

İlk anda iki cümle arasında ciddi bir fark yokmuş gibi dursa da halen yürürlükte olan 84. maddeye göre işyerine sarhoş olarak gelmek yasak kapsamındayken yeni maddede alkollü içki almış olarak gelmek yasaklanmış oluyor. Bu da hukukçulara göre atlanmaması gereken bir detay.

SEVİMLİ: SÖZLEŞMESİ FESH EDİLEBİLİR


Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. K. Ahmet Sevimli konuyla ilgili olarak "Hem hukuki hem de politik açıdan sorun yaratacak bir ölçüttür" derken bu görüşünü şöyle açıyor:

"Gece alkol alıp sabah işyerine gelen bir işçinin kanında belli oranda alkol bulunabilir. Ya da ara dinlenmesinde sarhoşluk yaratmayacak derecede alkol alan işçinin de durumu farklı değildir. Düzenleme bu haliyle kalırsa söz konusu işçinin sözleşmesinin feshi gündeme gelebilecektir."

AYDIN: İŞÇİNİN ALEYHİNE


Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Aydın ise yeni hükmün işçinin durumunu ağırlaştırdığını savunuyor.

Yeni hükmün tazminatsız fesih sebebi haline getirildiğini belirten Aydın, "Önceden, sözgelimi bir kadeh şarap içtikten sonra sarhoş olmaksızın işe giden işçinin iş sözleşmesi feshedilemez iken; tasarı yasalaşırsa, sarhoş olmayan ama bir şişe bira ya da bir kadeh şarap içtikten sonra işe giden işçi, bu durum fark edilirse tazminatsız işten çıkarılabilecek. Özetle yeni düzenleme işçinin daha aleyhine. Bu durum mevcut Yargıtay içtihadına da uymuyor" diyor.

YARGITAY'A GÖRE SUÇ DEĞİL


Yargıtay'ın bir kez hariç bugüne kadar verdiği tüm kararlarda işçinin işe alkollü değil sarhoş gelmesinin suç olduğu belirtiliyor.

Kurumun 2010'da verdiği kararda ise işyerine alkollü gelmeyi âdet edinmiş bir işçi hakkında işten çıkarma hükmünün onandığı belirtiliyor.

AB'DE DÜZENLEME YOK


AB Türkiye Ofisi ise birliğin işyerine sarhoş ya da alkollü gelmekle ilgili bir düzenlemesinin bulunmadığını, AB'yi ilgilendiren düzenlemelerin ayrımcılık içeren durumlarla ilgili olduğunu vurguluyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ise bu konuda "İşçilerin de özel yaşamlarına saygı hakkı göz ardı edilmemeli; alkol ve uyuşturucu kullanımıyla ilgili özel yaşamlarına yönelik müdahaleler, sınırlı, makul ve haklı olmalıdır" görüşünde.


ntvBUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR