Ali Ay: Oh dediğim bir an olmadı!
AS TV'nin ekran klasiği Markaj programına Antalya'dan konuk olan Bursaspor Başkanı Ali Ay, üç yıllık muhasebesini yaptı. Ali Ay, "Üç yıllık süreçte 'Oh' dediğim, bir an olmadı. En büyük hatam Paul Le Gen'i getirmekti" dedi. Başkan ayrıca "Gönlüm transfer yapmak istemiyor" diye konuştu.
BURSASPOR , 08 Ocak 2019 Salı, 08:12
Ali Ay: Oh dediğim bir an olmadı!

GALİP GELİYORUZ, SEVİNEMİYORUZ

Önümüzdeki hafta Bursaspor Başkanlığı'nda 3'üncü yılını dolduracak Başkan Ali Ay AS TV'de yayınlanan Markaj programına Antalya'dan konuk oldu. Sönmez Medya Spor Müdürü Süha Gürsoy'un sorularını yanıtlayan Ali Ay, geride kalan üç yılın muhasebesini yaptı. Ali Ay, "Üç yıllık süreçte 'Oh' dediğim, rahatladığım bir an olmadı. Pazar günü maç oynuyoruz. Galip geliyoruz ama çok fazla sevinemiyoruz. Çünkü pazartesi günü primleri, diğer borçları nasıl ödeyeceğiz diye düşünüyoruz. Aklımızda hep bu oldu üç yıl içinde. Bu üç yıl içinde belki rahat olmadık ama bundan sonra olacak inşallah." diye konuştu.

BAŞARILI OLMADIK

Görevde kaldığı süreçte en büyük hatasını da açıklayan Ali Ay, "Üç yıl içinde keşke yapmasaydım dediğim en büyük olay Paul Le Guen'i teknik direktörlüğe getirmek oldu. Ben geçen seneyi kayıp yıl olarak ilan ediyorum. Hepimiz başarılı olacağımıza inanıyorduk ama olmadı. Geçen sene harcamayı biraz fazla yaptık. Orada ipin ucunu kaçırdık. Ben özeleştiri yapan bir insanım. Orada maalesef hatalarımız oldu." dedi. Bu üç yılın çok zor geçtiğinin altını çizen Başkan Ali Ay, "Görevde kaldığım üç yıl çok zor geçti. Çok uğraş verdim. Belki sportif anlamda başarılı olamadık. Biz de bunun farkındayız." ifadelerini kullandı.

UÇK'ya da FIFA'ya da gidebilirler

"Takımdan ayrılan oyun-cular UÇK'ya da başvurabilir, FIFA'ya da gidebilirler. Neticede bulunacaklar da. Bunlar burada kalsalardı da paralarını ödeyecektik. Gitseler de kalsalar da bu parayı ödeyeceğiz. Şu anda durumumuzu da biliyorsunuz. Ben şu an için onlara ödemektense şu an oynayan futbolculara para ödemekten yanayım. Son olarak ekim maaşlarını ödedik. Benim niyetim elimizdeki futbolcuları memnun edebilmek. FIFA'ya gitseler bile karar çıkmadan bu parayı ödediğimiz takdirde bir problem çıkacağını tahmin etmiyorum."

Gönlüm transfer istemiyor

"Transferi ben herkesten fazla istiyorum. Ama bunun avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Aslında benim gönlümden geçen transfer yapmamak. Bunu açık ve seçik belirteyim. Çünkü aynı yanlışlara düşmek istemiyorum. Ama 10 ay sonra bunun net cevabını size verebilirim. Devre arasında yapılan transferlerin ne kadar fayda sağladığını ve yüzde yüz başarı sağlayamadığımızı maalesef gördük. Onun için çok ince eleyip sık dokuyoruz. Bir kanat ve forvet arkası oyuncusuna ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz. UÇK'yla problem hallolsa bile transfer yapıp yapmama konusunda karar vermiş değilim. Belki UÇK'dan yasak kalksa bile transfer yapmayabiliriz."

İnşallah hepsi Lato olur

"Kampta hava iyi. Futbolcular iyi çalışıyor. Gençlerin saçlarını da kesmişler, Lato'ya benzemişler. İnşallah hepsi birer Lato olurlar. Takımda moral çok iyi. Hava şartlarının da iyi olması takıma olumlu sirayet ediyor. İnşallah ikinci yarıya güzel bir başlangıç yaparız ve bu şekilde devam ederiz."

Mali açıdan küçük bir camiayız

Evet, büyük bir camiayız. Ama mali açıdan küçük bir camiayız. Bunu herkesin kabul etmesi lazım. Çok fazla sponsorluk alamıyoruz. Aslında bu sadece bizim değil, diğer kulüplerin de sorunu. Artık olay gelir gider dengesini sağlamaya geldi. Bütün kulüpler şu an bunu yapmak zorunda. Biz de bunu iki senedir yapıyoruz. Bence bu noktada başarılıyız. Euro bazında borcumuz 100 milyon civarındaydı. Şimdi 65-70 milyon Euro'lara düştü. Kulüplerin neredeyse hepsi mali açıdan batmış durumda. Normal bir şirket olsa 10-12 kulüp şu an iflas etmiş olurdu."

Sadece benim kulübüm değil

"Camiamız sabırlı olsun. Bu kulüp hepimizin kulübü. Sadece benim kulübüm değil. Yardımcı olsunlar. Eleştiri her zaman olacak, olmalı da. Ama belden aşağıya eleştiri yapmasınlar. Kapım herkese açık. Herkesle birebir de görüşebilirim. Gelsinler. projeleri varsa projelerini de getirsinler. Borç yapılanması olacak. Fakat bu Bursaspor'un borcu. Bu borçtan bir an evvel kurtulmamız lazım. Onun için de elbirliği ile hareket etme-miz lazım. Benim özellikle belirtmek istediğim, bu borcun ödenebilir seviyeye getirilmesi. Onun için de herkesten destek bekliyoruz. Özellikle de sponsorlardan."

Borçlar silinmeyecek

"İki aydan bu yana biliyorsunuz. Devletimiz, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Bankalar Birliği kulüplerin borçlarının yapılandırılması konusunda bir çalışma yürütüyordu. Bu kulüpler açısından güzel bir gelişme. Bu sayede kulüplerin borçları yapılandırılacak. Burada kulüplerin borçları silinmeyecek."

Sevmesem bırakırdım

3 yıllık süreçte bazı kesimler tarafından çok eleştirildik. Bu bir gönül işi. Bursaspor benim evladım gibi. Sevmesek daha önce de bırakabilirdik. Çok şükür buralara kadar geldik. İnşallah bundan sonra daha da iyi yerlere geleceğiz. Biz önlemlerimizi aldık. 5 yıllık bir plan çizdik. Transfere neden karar veremediğimi söyleyebilirim. Çünkü mali disiplinden çok fazla taviz vermeyeceğiz. Onu özellikle belirtmek istiyorum."

Yüzde 95 başarılıyız

"Transferde hata olabilir. Yüzde 60-70 başarı yakalarsanız ancak başarılı sayılabilirsiniz ki biz bu sene transferde yüzde 95 başa- rılıyız diyebilirim. Bu sene düşünerek daha iyi transferler yaptık."

Kulüp halka arz edilmeli

"Ben kulübün hakla arz taraftarıyım. En azından şirketleşerek yüzde 25'ini halka satma taraftarıyım. Ama bununla ilgili bazı engeller çıktı. Bir de şöyle bir durum var. Halka arz edeceksiniz de neyi halka arz edeceksiniz. Bilançonuzun aktif kısmının biraz yüksek olması lazım. Aslında o da yükseliyor. Yani toplamda isim hakkı hariç 100 milyon TL'ye yakın satılabilir gayrimenkul var. Benim niyetim bu işi bir an önce bitirebilmek ama önce kulübü bir düzlüğe çıkaralım. Ondan sonrası daha kolay."

Ben olsam mutlaka alırım

"Arazilerin satışı konusunda arayan var, soran var ama elimizi sıkan yok. Herhalde piyasaların düzelmesini bekliyorlar. Ama ben başkan olmamış olsam mutlaka alırdım. Depolama alanı ve çok güzel bir yerde arazimiz. Ben buradan sanayicilerimize ve parası olan insanlarımıza sesleniyorum. Alırlarsa çok şey kazanırlar."

Umut'u gönderme niyetim yok

"Umut Meraş'ı göndermek gibi bir niyetimiz yok. Her futbolcu değerini bulursa elbette satılır. Umut için bana 1,5 milyon Euro verirlerse nasıl kabul edeyim. Alacağım futbolcu zaten o kadar. O fiyatlar olduğu sürece Umut'u satmam."

Aklıselim olanlar böyle düşünmüyor

"Yeşil Bursa'nın kapanmasını, Bursaspor TV'nin Digitürk'ten çıkmasını eleştiren insanlar ne kadar doğru olur bilmem ama yüzde 10'luk bir kesim. Aklıselim insanlar böyle düşünmüyor. Gelir-gider dengesini kontrol etmek lazım."

Bu sezon korku olmaz

"İkinci yarıdan umutluyum. Hacımızla da görüştüm. Hocamız da takımından memnun. İnşallah Fenerbahçe maçını alarak lige başlarız da o havayla yukarılara doğru tırmanırız. Bu sezon bir korku olmaz. Çünkü takıma güveniyoruz. Geriye baktığımızda, takımımız iyi oynadı. Bunu diğer kulüp başkanları da söylüyor. VAR Sistemi, bazı şanssızlıklar, Malatyaspor maçında son anda kaçırdığımız penaltı bizim puanımızın az olmasını sağladı. O penaltı gol olsa şu an 23 puanımız olacaktı. Ama futbolun doğasında bu var. Futbolu sevmemizin nedeni de bu."

Konkordato yakışmaz

"Derneklerde konkordato olmuyor. Bu imkansız. Bu konuyu ben de araştırdım. İmkan olsa bile öyle bir şey Bursaspor'a yakışmaz."

Harun Tekin'i satmasaydım...

"Muhammed ve Okan altyapımızdan yetişen oyuncular. Bunlar bizim çocuklarımız. Öyle ya da böyle anlaşacağız. İkisin de bizle 1,5 yıllık sözleşmeleri var. Onların göremedikleri bir nokta var. Bugün ben Harun Tekin'i Fenerbahçe'ye satmamış olsaydım, Okan kiralık gidecekti. Muhammed de yedek bekleyecekti. Ben Harun'u satmakla onları yukarı çıkardım. Çocukların bunları da düşünmesi lazım. Ama onlar bizim çocuklarımız her halükarda anlaşacağız."BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR