Altepe belediyecilik dersi verdi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Siyaset Akademisi'nin Bursa'daki 11. dönem kursiyerlerine 'belediyecilik' dersi verdi. Altepe, belediyeciliğin gece gündüz demeden sevgiyle yapılabilecek bir hizmet olduğunu söyledi.
BURSA , 24 Ocak 2013 Perşembe, 12:31
Altepe belediyecilik dersi verdi

Merinos AKKM'deki programda 'belediyecilik' tecrübelerini paylaşan Başkan Altepe, kursiyerlerin sorularını da cevaplandırdı. Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'da son 4 yılda yaptığı çalışmalardan da örnekler veren Altepe, "Bursa'ya hizmet etmek bizim için görev değil, onurdur" dedi.

Çocukluğunun Bursa'da geçtiğini hatırlatan Başkan Altepe, Bursa'nın, bünyesinde yetişen yerel yöneticileriyle bugün dışardan gelenlerin dahi tanıyamadığı bir vizyon kent durumuna geldiğini kaydetti. Kentin adının dünyanın her köşesinde bilinmesi hedefiyle projelerine ve hizmetlerine yön verdiğini vurgulayan Altepe, "Bugün tüm dünyada kentler yarışıyor. Eskiden Bursa denince bilinmezdi, şimdi kentimizin adı markalarıyla anılıyor, ilerleyen zamanda daha da çok anılacak" dedi.

Başkan Altepe, Bursa'nın değerlerinin Büyükşehir Belediyesi'nin özverili çalışmalarıyla öne çıkarıldığına değinerek, "Bursa'da kentin ziynetlerini açığa çıkarıyoruz. Bursa'nın 'detay' gibi görülen işlerle çehresinin nasıl değiştiğini hepimiz görüyoruz. Konfüçyüs'ün de dediği gibi en iyi yönetim yakından yönetimdir. Bu nedenle yerel yönetimler artık çok değerli" diye konuştu.

Belediyelerin bugün her türlü çalışmayı sorumluluk alanı olsa da olmasa da üstlendiğini belirten Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa'da okulundan hastanesine kadar her konuda bize gelen talepleri geri çevirmeden yerine getiriyoruz. Yerel yönetici boşveremiyor. Çünkü o okuldaki çocuklar bizim çocuklarımız, o yolu kullananlar bizim hemşehrimiz" dedi.

Yöneticiliğin gönüllülükle yürüyebilen bir hizmet işi olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, "Siyaset, okuyarak değil yaşayarak yapılır. Ben siyasette 40. yılımdayım. Siyaset, hayatımın her döneminde vardı. Çocukluğumdan ve gençliğimden beri büyüklerimle yurt seyahatlerine çıkar, babamla gezer, kim nerede ne yapıyor, nasıl davranıyor yakından gözlemlerdim. Halihazırda yerimde oturmuyor, köy köy mahalle mahalle geziyorum" dedi.

Altepe, bu sayede hizmet üretirken halkın nabzını tuttuğuna işaret ederek, "Bursa'da bir iş yaparken halkın taleplerini de dinliyoruz. Eski başkanlarımızın da görüşlerine bakıyoruz. Çünkü bu şehirde büyüdük, burada yaşıyoruz, bize verilen görevi tamamladığımızda da yine burada yaşamaya devam edeceğiz. Başkanlığın ardından yine bu şehirde bu halkla yüz yüze bakacağım" diyerek, çalışmalarını gün geçirmek için değil, sorumluluk şuuruyla yaptığına dikkati çekti.

Siyasette birlikte hareket etme bilincinin de önemli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Bugün Türkiye, dünyanın gündemini değiştiriyor. Bu noktada bizler de yerel yöneticiler olarak yaşadığımız alanları daha yaşanabilir hale getirmeliyiz. En zevkli siyaset yerel siyasettir. Hizmet ettiğin kentte bir şeyler değiştirmeyeceksen niye başkan olasın" şeklinde konuştu.

Cesaretle yapılan hizmetlerle Bursa'nın vizyonunun değişip geliştiğine işaret eden Başkan Altepe, kente önemli eserler bıraktıklarını da söyledi. Altepe, ulaşımdan tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılmasına, spordan kentsel dönüşüme kadar her alanda diğer kentlere ve ülkelere örnek olan çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi. Konuşmasının ardından Altepe, geleceğin siyasetçileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR