Altın fiyatları toparlanıyor
Altın fiyatları geçen haftada yoğun dalgalanmalar yaşarken bu haftaya sakin başladı. Altının onsu 1.393 dolar seviyesinde işlem görerek, toparlanma mesajı verdi.
EKONOMİ , 27 Mayıs 2013 Pazartesi, 11:47
Altın fiyatları toparlanıyor

Geçen haftayı bitirdiği yerden devam eden altının onsu 1.393 dolar seviyesinde işlem görerek, toparlanma mesajı verdi.

Geçen hafta kafaları bir hayli karıştıran altın fiyatları nihayetinde orta yolu bulmuştu. Bu haftayı da benzer seviyede açan altının ons fiyatı şu sıralar 1.393 dolar seviyesinde işlem görüyor. ABD Merkez Bankası Fed'in varlık alımını azaltabileceğini açıklaması ABD Doları ve uluslararası hisse piyasalarının değer kaybetmesine neden oldu.

Düşen kur ve hisse senetleri karşısında altına yönelen yatırımcılar değerli madenin değerini yükseltti.

YÜZDE 1,84'LÜK ARTIŞ

Uzun süredir düşüş trendinde olan ve 'güvenli liman' olma sıfatından uzaklaşan altın, geçen hafta yatırımcısını güldürmeye başladı. Altın, geçen hafta yüzde 1,84 oranında değer kazanarak toparlanma sinyalleri verdi.

TALEPLER İKİ KATINA ÇIKACAK

Altındaki bu yükseliş ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin rekor düzeydeki teşviklerin ekonomide ilerleme sağlanıncaya kadar devam edeceğinin sinyalini vermesinin ardından geldi. Altın tahminleri de 1 ayın en yüksek düzeyine tırmandı. Bu ayki taleplerin ilk çeyrek ortalamasını ikiye katlayacağı tahmin ediliyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gram altın 83.1 TL Çeyrek altın 144.7 TL Yarım altın 286.7 TL (09.30 itibariyle)
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR