Apple dünyanın ikinci büyük ülkesine giriyor
Apple CEO'su Tim Cook dünyanın en büyük ikinci ülkesi Hindistan'da fiziksel ve online mağaza açacaklarını duyurdu. Cook, online mağazanın bu yıl açılacağını belirtirken, fiziksel mağazaların açılışı için önümüzdeki yılı işaret etti.
TEKNOLOJİ , 29 Şubat 2020 Cumartesi, 09:35
Apple dünyanın ikinci büyük ülkesine giriyor

Dünyanın ikinci büyük ülkesi: Apple Hindistan pazarına giriyor.

Tim Cook, şirketin yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamada Hindistan'daki ilk fiziksel mağazalarını 2021'de açacaklarını belirtti.

Hindistan yalnızca dünyanın en büyük ikinci ülkesi değil aynı zamanda en büyük ikinci akıllı telefon pazarına sahip. Teknoloji devinin bu zamana kadar kendine ait bir mağaza açamamasının Hindistan'daki yasalardan ötürü olduğu belirtiliyor.

Ülke, 2018 yılında yabancı firmaların yerel bir partner olmadan satış mağazası açmasını engelleyen yasa çıkarttı. Şirket bu yüzden mağaza açabilmek için Hindistan hükümetinden özel izin almayı bekledi.

Şu an için şirket ürünlerini üçüncü parti satış mağazaları ile satıyor. Ancak satış rakamları Samsung ve Huawei'nin gerisinde.

Corona virüs endişesi

Tim Cook toplantıda aynı zamanda dünyanın birçok ülkesine yayılan Corona virüs hakkındaki endişelere de cevap verdi.

Apple ürünleri için parça üreten birçok Çinli fabrika salgın nedeniyle ya kapalı ya da kısıtlı kapasite ile çalışıyor. Apple CEO'su, yatırımcılarına bu yüzden şirketin ilk çeyrek kazanç hedefini tutturamayacaklarını belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR