Arda Turan'ı yıkan haber!
Atletico Madrid'den sonra İngiltere Premier Ligi'ne gitmesine kesin gözüyle bakılan Arda Turan'ın bu planı suya düştü. Zira, yabancı futbolcu kriterlerini değiştiren İngiltere Futbol Federasyonu, FIFA sıralamasında ilk 50 dışında yer alan ülkelerin futbolcularının transferlerini neredeyse tamamen yasakladı. Türkiye ise bu klasmanda 56. sırada.
SPOR , 24 Mart 2015 Salı, 15:24
Arda Turan'ı yıkan haber!
İngiltere Futbol Federasyonu, özellikle Premier League’de giderek artan yabancı hegemonyasını kırmak için harekete geçti. Federasyon, Lig'de daha fazla İngiliz oyuncunun şans bulabilmesi için geniş kapsamlı bir planı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 "AB VATANDAŞI FUTBOLCULARIN SAYISI AZALACAK"

Kendi yıldızlarını yaratmak için bir planlama yaptıklarını söyleyen İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Dyke (üstte), Premier League Kulüplerini de teşvik etmek için harekete geçti. 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe girecek kurallarla birlikte ülkede futbol oynayan AB ülkesi vatandaşlarının sayısını azaltmak isteyen Dyke, şu anda %35 olan bu sayıyı önümüzdeki 5 yıl içinde en fazla %40 seviyesine çıkarmak istiyor.

"BÜTÜN KULÜPLER HARRY KANE'İ ÖRNEK ALMALI

Şu anda 25 kişilik kadrolarda yer alan 17 olan AB oyuncu sayısının 13’e düşürülmesini ve bu açığı kendi yetiştirdikleri futbolcularla kapatmanın doğru olduğunu düşünen Dyke, bu sezon Tottenham formasıyla 29 gol atan ve İngiliz Milli Takımı’na yükselen Harry Kane’i (üstte) örnek olarak kullanmayı amaçlıyor. Kulüplere giderek onları bu konu üzerinde ikna etmeye çalışacaklarını da söyleyen Greg Dyke, ilk sorularının ise “Altyapınızda Harry Kane olup olmadığına emin misiniz?” olacağını söyledi. Bu müzakerelerin sonuç vereceğine inandığını da belirten Dyke, “bir bakmışsınız bir İngiliz çocuğu çıkıp ligin en golcüsü olabiliyor” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR