Arınç'tan flaş Irak açıklamaları
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Musul'da alıkonulan Türk vatandaşlarının ülkeye dönmesi konusunda, "Halkımız müsterih olsun. İnşallah en kısa zamanda bu yurttaşlarımızın ülkelerine döndüğünü ve kucaklaştıklarını hep birlikte göreceğiz" dedi.
GÜNDEM , 16 Haziran 2014 Pazartesi, 18:26
Arınç'tan flaş Irak açıklamaları

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Irak'ta rehin alınan Türk TIR şoförlerinin başka bir örgüt tarafından kaçırıldığını söyledi. Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Arınç, "31 TIR şoförümüz ve 49 konsolosluk görevlimiz belli bir süredir konsolosluktan ayrılmışlardır. Şoförler de başka bir yerde yine başka bir örgüt tarafından enterne edilmiş durumdadırlar.” dedi.

-Toplantıda sadece Musul'un konuşulduğunu belirten Arınç, "Bakanlar Kurulu’nun ana gündemi Irak’ta yaşanan gelişmelerdir. Konsolosluk personelimiz örgüt tarafından enterne edilmiş olarak beklemektedir. Bu durumun çözülmesine dair konular görüşüldü.” dedi. Arınç, "49 konsolosluk görevlimiz ve 37 şoför yurttaşımızın bir an önce ailelerine kavuşmaları ana gündem maddemizdi. Şu an iyi, hayırlı bir haber verecek değilim ama her an bunu bekliyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. Bazen ABD, bazen BM, bazen Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileri de dahil görüşmelerimiz sürüyor. Bu görüşmeler olumlu bir yöne doğru evrilmektedir. Halkımız şundan emin olsun, inşallah yakında bu vatandaşlarımızın sağ salim yurtlarına döndüklerini göreceğiz.” diye konuştu.

-Ardından basına yönelik bir çağrıda bulunan Arınç, “Basından sorumlu başbakan yardımcısı olarak basına sansür getirmek değil ama bu örgütün nasıl bir örgüt olduğunu hepimiz artık biliyoruz, onları tahrik edebilecek açıklamalardan hepimizin sakınması gerektiğini şahsi bir hassasiyet olarak dile getirmek istiyorum. Konsolosluk görevlilerimizin nerede olduğuyla ilgili haberlerin çıkması işimizi zorlaştırabilir. Biz işimizin kolaylaşmasını istiyoruz. Bizim hem konsolosluk görevlilerimizle hem de şoförlerimizle irtibatımız var. Amacımız onların sağ salim yurtlarına dönmesidir.” ifadelerini kullandı.

IRAK KORUMADI

-Cenevre sözleşmelerine göre de oradaki dış temsilciliklerin korunması tamamen merkezi hükümetine aittir. Irak hükümetine aittir. Türkiye’de böyle bir şey olsaydı Türkiye sorumlu olacaktı. İran da böyle bir şey olsa İran hükümeti sorumlu olur. Yani bir ülke kendi içinde bulunan yabancı temsilciliklerin korunmasını da sağlamak zorundadır. Onlara yöneltilebilecek tecavüzler karşısında da sorumlu durumdadır. Orayı korumak mecburiyetindedir."

Arınç, şöyle devam etti: "Konsolosluğumuz Merkezi hükümet tarafından yani Irak hükümeti tarafından ve onun silahlı güçleri tarafından korunmamıştır. Konsolosluğumuz korunmasız hale geldiği için esasen böyle akıbetle karşılaştık. Ellerinde silah bulunan ve ordu mensubu olduğu bilenin kişilerin hepsi silahlarını da, kıyafetlerini de bırakarak konsolosluğumuzu da, Musul halkını da korumasız bırakmışlar ve kaçmışlardır.

TÜRKMENLER KONUSU

-Binlerce civarındaki Irak güvenlik güçleri bırakıp kaçarken konsolosluğumuz 900 civarında IŞİD örgütü ile karşı karşıya kalmıştır.

-Türkmen cephesi Türkiye’den silah yardımı istemez. AFAD ile Türkmenlere gönderdiğimiz yardım yoldadır, bir kısmı da ulaşmıştır.

MESELE IŞİD MESELESİ OLMAKTAN ÇIKTI

-Mesele IŞİD olmaktan çıkmıştır. Başbakanımızın da endişesi bu yöndedir. Mezhep savaşı olmuştur. Oradaki gruplar bunun temellerini atıyorlar.”

-Bülent Arınç, "Tarık Haşimi de Türklerin kurtarılması için devrede mi" sorusunu yanıtladı. Arınç Haşimi ve pek çok ismin de devrede olduğunu aktardı.

CHP'NİN ÇATI ADAYI

-Söyleyeceğim tek şey AK Parti adayı kazanacaktır. AK Parti kimi aday gösterirse milletimiz onu seçecektir.

-İhsanoğlu’nu tanıyorum. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tanığını ve ilişkilerinin geçmişten bu yana iyi olan bir insan olduğun sözlerine ekleyen Arınç, “Bili adamıdır. İslam Konferansı Örgütü’nün şimdi ismiyle İslam İşbirliği teşkilatının Genel Sekreterliğini yapmıştır. Suudi Arabistan’da yeni gelen sekreter seçildiği için onun görev süresi de bitmiştir. Bilim adamadır. Kahire’de doğduğu ve aslen Yozgat’ta aileye mensup olduğunu biliyorum. Şahsı üzerinde olumlu veya olumsuz bir söz söylemek durumunda değilim. Ancak şunu söyleye bilirim: bir taraftan sayın Bahçeli bir taraftan sayın Kılıçdaroğlu kapı kapı dolaştılar. Binde birler oranında oy alan partilere bile gittiler. Bunların içinde Haydar Baş’ın partisi de dahil olmak üzere. Mutlaka BBP, SP’ye de gittiler. Bütün meslek kuruluşlarını ziyaret ettiler. O çok değerli sanatçılarımızla toplantılar yaptılar. Sonunda iki partinin genel başkanı bir isim üzerinde anlaşmış gibi görünüyor. Peki diğer partiler? Diğer sivil toplum kuruluşları, diğer meslek kuruluşları… Onların bu konudaki bir karanını şuana kadar duymadım. MHP Genel Başkanı bu şahsın taşıdığı değerler bakımından veya dünya görüşü bakımından kendilerine çok yakın olduğunu bildiği için hiçbir itirazı olmadı. Ama CHP içerisinde Kılıçdaroğlu’nun dışında hemen hemen herkes bana ulaşan bilgiler içerisinde bir kısmı saygı sınırlarını da aşarak bu şahsı kötülemekten geri kalmadı” diye konuştu.

BAYRAK İNDİREN YAKALANMADI

- Bayrak indirme olayında failin kimliği belli olmasına karşın bu şahıs henüz yakalanamamıştır.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR