Astsubay cinayetinde dikkat çeken detaylar!
Öldürülen astsubayın eşinin sevgilisi ve suç ortağı müebbet hapis cezası aldı. Katil âşığın, astsubayın eşinin mirasına göz diktiği, astsubayı engel olarak gördüğü için katlettiği belirtildi
GÜNDEM , 04 Mayıs 2019 Cumartesi, 09:06
Astsubay cinayetinde dikkat çeken detaylar!

Ankara Keçiören'de 2017'de Astsubay Bekir Uyanık (37) evinin önünde bıçaklanarak öldürüldü. Katil zanlısı olarak astsubayın eşi A. Uyanık'ın sevgilisi Hacı Ömer Genç ile suç ortağı Mehmet Bezdüz tutuklandı. Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada sanıklar Hacı Ömer Genç ile Mehmet Bezdüz, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Dava gerekçesinde sanıkların cinayeti adım adım planladığı belirtildi.

Maske takmışlar

Kayıtlara göre cinayet şöyle işlendi: Arkadaşını ziyaret eden Astsubay Bekir Uyanık gece evine döndü. Uyanık oturduğu apartmana girerken, pusu kuran maskeli saldırganlar tarafından sırtından bıçaklandı. Saldırganlar çalıntı otomobille kaçarken, astsubay hayatını kaybetti. Saldırganların terk ettiği çalıntı otomobilde astsubaya ait kan izinin bulunması, cinayeti aydınlattı. Kararda cinayetin profesyonel şekilde işlendiği vurgulanırken, Genç'in cinayetten sonra kendisinin tespit edilip edilmediğini öğrenmek için olay yerine gidip polislerden bilgi aldığı bildirildi.

Kadından öğrendi

Kayıtlarda cinayetin neden işlendiği ise 'miras hayali'yle açıklandı. İddiaya göre, tekel ürünleri ve kuruyemiş sattığı bir iş yeri olan Hacı Ömer Genç, ilişki yaşadığı astsubayın eşi A. Uyanık'ın mirasına konmak istedi. Bu hayaline ulaşabilmek için de kadının ruhsal travmasından faydalanarak ilişkisini pekiştirdi. Ancak kadından, astsubayın miras ile ilgili bazı planları olduğunu öğrenince cinayeti işledi. Cinayet davasının sanıkları arasında yer alan astsubayın eşi ile M.B. ise beraat etti.

Daha önce de saldırı ve tehdit

Mahkeme kararında, sanıkların cinayetten önce de Astsubay Bekir Uyanık'a birçok defa zarar vermeye kalkıştıklarına değinildi. Kayıtlarda, Uyanık'ın Genç'in azmettirmesi sonucu birçok kez saldırıya uğradığı belirtildi. Uyanık'a öldürülmeden iki ay önce sanıklar Genç ve Bezdüz tarafından bir bahaneyle durdurularak zarar verilmek istendiği, maktulün durumu anlaması üzerine olay mahallinden uzaklaştığı bildirildi. Astsubay Uyanık'ın cinayetten bir ay önce de oturduğu apartmanın girişinde Genç tarafından kurusıkı tabanca patlatılarak tehdit edildiği vurgulandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR