Bakan Çavuşoğlu'ndan YSK'nın kararına ilişkin açıklama
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İstanbul seçimlerinin yenilenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "2016 yılında Avusturya'da cumhurbaşkanlığı seçimi iptal oldu ve yenilendi. O zaman demokratik oluyor, şeffaf oluyor ama Türkiye'de YSK aynı gerekçeyle karar verdiği zaman hukuk dışı oluyor. Bu tür dayatmalara prim vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
GÜNDEM , 07 Mayıs 2019 Salı, 19:41
Bakan Çavuşoğlu'ndan YSK'nın kararına ilişkin açıklama

Her seçimde Türkiye'de ve başka yerlerede itiraz nasıl yapılır, kuralları önceden belirlenmiştir.

Gerek AK Parti gerek diğer partiler itiralarda bulundular. Biz YSK'nın verdiği tüm kararları saygıyla karşıladık.

Hukuku hiçe sayarak açıklama yapanları şiddetle kınıyorum. Partiler arası dayanışma gereği açıklama yapma gereği duyan siyasiler için söylüyorum. Teknik bakımdan çok vahim açıklamalar görüyoruz.

Karara karşı açıklamalarda herkes dikkatli olmalı.

2016 yılında Avusturya'da cumhurbaşkanlığı seçimi iptal oldu ve yenilendi. Tıpkı İstanbul seçimlerindeki gerekçe gibi. Türkiye'de de kanunlar açık ve net şekilde söylüyor. Burada da yetkisi olmayan kişiler sandıkta görev yaptı ve bu oyları saydı. Avusturya'da aynı şekilde seçimler yenilendiği zaman demokratik oluyor, şeffaf oluyor ama Türkiye'de YSK aynı gerekçeyle karar verdiği zaman hukuk dışı olacak. Bizim de yurt dışından gelen tepkilere itirazımız budur. Bu tür dayatmalara prim vermeyiz.

İstanbul ile ilgili kararı 23 Haziran'da seçmenler verecek.

DOĞU AKDENİZ

Genel sekreter ne diyor? Kıbrıs'taki rezervleri iki taraf paylaşmalı. Yani Kıbrıs Türk halkının da hakları var. Biz uluslararası hukuka uygun hareket ediyoruz. Kıta sahanlığında istediğimiz yerde sondaj çalışmamızı yaparız.

Artık sismik araştırma dönemi bitmiştir, sondaj yapma dönemi başlamıştır. İkinci gemimimizi de bölgeye gönderiyoruz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR