Bakan Müezzinoğlu'ndan Bursa'da istihdam müjdesi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Ocak 2017'den itibaren işsizlik oranları, önce bir duracak. Sonra da yaygın çalışmalarımızla, sizin geleceğe sahip çıkmanız ve güven duygunuzla daha çok istihdam, üretme ve istihdamdaki yükü azaltarak daha güçlü rekabet etmeyi başaracak ve inşallah 1,5 milyon istihdamı başaracağız." dedi.
BURSA , 17 Şubat 2017 Cuma, 20:17
Bakan Müezzinoğlu'ndan Bursa'da istihdam müjdesi

Müezzinoğlu, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen "Orhangazi Vizyon Çalıştayı Turizm Değerlendirme Toplantısı"nda, Türkiye'nin bir referandum sürecine girdiğini, sorun üreten bir sistemden gelecek vizyonu oluşturabilecek bir sisteme dönüşümün arefesinde bulunduklarını söyledi.

Türkiye'nin güçlü bir siyasi sisteme ihtiyacı olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, "İnşallah bu güçlü siyasi sistemden artık tek bir beklentimiz olacak; 'Sorunlarımı çöz' ve 'Gelecek vizyonunu koy'. Çünkü sorun üreten bir yapıyla artık muhatap olmamalıyız. Krizlerin yaşandığı, belirsizliklerin olduğu ve bu belirsizliklerin bedelini hiçbir suçu olmayan, emeğini, yüreğini, gayretini sağlıklı, olağan koşullara göre düzenleyen ama yanlış yönetimler dolayısıyla bedelini kendisinin ödediği süreçlerden artık bu ülkeyi ve bu milleti kurtarmamız lazım." diye konuştu.

"Pamuk ipliğine bağlı bir sistem içinde mücadele ettik"

Sanayicinin ve girişimcinin yaşadığı sıkıntılara değinen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Ülkemizde yüzde 47 oy almış bir siyasi partiye açılmış kapatma davası vardı. Bir savcı, kapatma davası açtı ve 11 hakim, 5 ay süresince milletin iradesini, siyasi istikrarı bıçağın sivri ucunda tuttu. Bir taraftan kesiyordu, bir taraftan deliyordu. Hem ekonomimizi, hem öz güvenimizi, hem yatırımcının geleceğe ait hedeflerine, ister istemez 'dur' dedirtti. O yıl işsizlik, yüzde 13,5'e kadar çıktı. Dünyanın daraldığı bir noktada istikrarlı bir Türkiye'nin yüzde 47 oy almış siyasi partisine dava açabilme yetkisini tek bir kişi, kendisinde görüyor. Daha sonra 11 kişi de 5 ay boyunca bu milletin iradesiyle papatya falı gibi oynuyor. Parti, 1 oyla kurtuluyor, 1 oyla kapanıyor. Sonunda 1 oyla kurtuldu. Kurtulan AK Parti mi Recep Tayyip Erdoğan mıydı? Kurtulan, demokrasi, milli irade, hukuk devletiydi. Peki 1 oyla kapatılsaydı bugün Türkiye, ne olurdu? Bu kadar pamuk ipliğine bağlı bir sistem içinde mücadele ettik ve bugünlere geldik."

Müezzinoğlu, Türkiye'ye kurulan tuzakların, oynanan oyunların, hain darbe girişimlerinin bedelini, milletin, girişimcinin, yatırımcının ödediğini vurgulayarak, "İstediğini Karagöz-Hacivat gibi oynattığı bir noktadan bu milleti, ülkeyi kurtarmamız lazım. Bunun arefesindeyiz. Takdir, milletin vicdanında, aklında ve geleceğe ait umutlarındadır." ifadelerini kullandı

"Türkiye'yi arzu ettiğimiz üst noktalara taşıyalım"

Aralık ayının işsizlik oranlarının mart ayında açıklanacağını dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Martta işsizlik rakamları, aralık ayı için muhtemelen yüzde 12,2 veya 12,3 denilecek. Hafif bir yükselme olabilir. Ocak 2017'den itibaren işsizlik oranları, önce bir duracak. Sonra da yaygın çalışmalarımızla, sizin geleceğe sahip çıkmanız ve güven duygunuzla daha çok istihdam, üretme ve istihdamdaki yükü azaltarak daha güçlü rekabet etmeyi başaracak ve inşallah 1,5 milyon istihdamı başaracağız. Bunun yanına bir 500 bin de iş başı eğitimlerini koyduk. Yani biz, 500 bin gence, 'İş yerime nasıl adapte olacak' eğitimi vereceğiz. Diploması var ama teorik bilgisi yok. O zaman 3 ay süresince iş başı eğitim programında, bin 502 liralık ücretin tamamını biz üstleniyoruz. Gelsin 3 ay, iş yerinizde eğitimini görsün. Bütün yükünü biz üstlenelim ve 3 ay sonunda işe adapte olabilecek eğitimi aldıysa devam etsin. Bir yıl süresince yine bütün vergilerini üstlenelim ama istihdamda üreten, katkı sağlayan olsun, alın teri döksün ve siz de onun alın terini berekete dönüştürün. Hem siz üretin, hem ülke kazansın. Hep birlikte Türkiye'yi arzu ettiğimiz üst noktalara taşıyalım."

Müezzinoğlu, ilçede esnaf ziyaretlerinde bulundu, bir diyetisyen kliniğinin açılışına katıldı ve CHP Orhangazi İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR